Kultúrkörök
Lelkész, csillagász, helytörténész, mineralógus
A kétszázötven éve született Genersich Keresztély emlékezete
A természet megismerésének vágya, illetve az egyes tudományágak műveléséhez való érzék, úgy tűnik, gyakran családon belül, akár nemzedékről nemzedékre is öröklődhet – mint számos magyar tudósdinasztia tagjai, így a kétszázötven esztendeje született Genersich Keresztély és a Genersich família esetében is jól látható.
Jómódú lutheránus cipszer kereskedő, Genersich Keresztély és Royko Anna Zsuzsanna gyermekeként 1759. január 4-én született Késmárkon. (Keresztnevét a szlovák nyelvű források Kristiánként említik, a német és egyéb idegen nyelvű forrásokban pedig Christianként szerepel.) Északi szomszédaink német nemzetiségéről és magyar állampolgárságáról általában megfeledkezve szlovákként emlékeznek meg róla, viszont életművét a másik két nemzethez képest sokkal inkább magukénak érzik.
Tanulmányait szülővárosában kezdte, majd a szepességi németeknél megszokott módon a magyar nyelv elsajátítása végett Debrecenben taníttatták. Szűkebb pátriájába visszatérve Felsősajón, az ottani lelkésznél folytatta tanulmányait, a régió harmadik nyelvével, a szlovákkal pedig Felsőszalókon ismerkedett. Aztán ismét Késmárkon, majd Pozsonyban képezte magát.
1778-ban beiratkozott a jénai egyetemre, majd a göttingeni, illetve az utrechti univerzitást látogatta. 1784-ben tért vissza szülőhazájába. Először a sajógömöri gimnáziumnak lett tanára. Utána Késmárkra hívták. 1786-ban egyrészt az ottani evangélikus líceumnak lett konrektora – többek között teológiát, egyházi jogot, homiletikát, filozófiát oktatott –, másrészt 1789-től a város gyülekezetének lelkészi posztját is betöltötte.
Hivatali beosztásai mellett nemcsak szülővárosa polgári és egyházi vonatkozású helytörténetével, hanem az egész Szepesség múltjával is behatóan foglalkozott, illetve publikált ezzel kapcsolatosan.
Genersich Keresztélyt a természettudományok lelkes híveként és művelőjeként is számon tartják. Többször bejárta a Tátra hegységet, kutatta és több kötetben leírta földrajzi és természetrajzi jellegzetességeit. Mineralógusként jelentős ásványgyűjteményt tudhatott magáénak, a jénai mineralógiai társaság levelező tagjának választotta. Mind a sajógömöri középiskolában, mind a késmárki líceumban a fizika oktatása is rá hárult. Ezekre vonatkozóan több kézirat is fennmaradt, így megtudhatjuk, hogy a fizikai földrajz, a testek általános tulajdonságainak leírása, a mechanika, a statika, a hidrosztatika, az akusztika és az elektromosságtan mellett csillagászati kérdésekkel is foglalkozott (meteorokkal, égitestek holdjaival).
A Genersich családtagok közül Mihállyal találkozunk 1720-ban mint a késmárki líceum egyik fizikai témájú dolgozatát eredetiből másoló tanárral. Genersich Keresztély öccse, János (1761–1823) történész, irodalmár, a késmárki líceum rektora és a bécsi protestáns teológiai intézet professzora; másik testvére, Sámuel (1768–1844) késmárki gyógyító, Lőcse város főorvosa és botanikus volt. János fia, az ifjabbik Genersich János keresett ügyvédként, Deák Ferenc barátjaként ismert. János unokája, Antal (1842–1918) kórboncnok, a Szent István Kórház főorvosa, a kolozsvári egyetem tanára, a budapesti tudományegyetem tanszékvezetője, akadémikus. Antal gyermekei közül hárman is atyjuk pályáját választották: Vilmos (1872–1916), aki általános orvosként praktizált; az ifjabbik Antal (1876–1944), aki a hódmezővásárhelyi kórház főorvosa, majd igazgatója volt; valamint Adél (1878–?) aki szemorvosként dolgozott.
A leszármazottak között kell megemlíteni az 1812-ben született lőcsei orvost, Jenőt; Gusztávot (1865–1921), a Kolozsváron gyógyító orvost, egyetemi tanárt, gyermekmenhely-igazgatót; Andort, a mátrai tüdőszanatóriumot 1932-ben megalapító igazgató főorvost, valamint az egykori Magyarországi Kárpát Egyesület, illetve Magyar Turista Egylet keretében a 19. század végén és a 20. század elején a Tátra hegyeit járó Aladárt, a kereskedő Emilt, a gyógyszerész Józsefet és Károlyt, Sándort és a nagykereskedő Tivadart.
Genersich Keresztély 1825. március 9-én Késmárkon hunyt el. Emlékét a Tátra Tarpatak-völgyében található Hosszú-tó további elnevezései – Genersich-tó, Genersich See – őrzik. A Magyarországi Kárpát Egyesület 1902-ben a régi Tátra-kutatók emlékére a hegység látogatottabb pontjain fekete márványból készült – azóta elpusztult – emléktáblákat állított fel, Genersich Keresztélyét Barlangligeten felavatva. Emlékét mi is megőrizzük.
R. N.