Kultúrkörök
Kétszáz esztendeje született Petzval Ottó
Petzval József, az elsősorban a Petzval-objektívről híres matematikus, fizikus, mérnök és tanár a tudománytörténet nemzetközileg is elismert alakjai közé tartozik. Budapesten emléktáblája, Bécsben mellszobra áll; fővárosunkban, Szepesbélán, Bécsben és Braunschweigben utca, a Holdon kráter viseli nevét. Hazánkban és Ausztriában emlékérmet adnak ki tiszteletére; felvidéki szülőháza emlékmúzeumként funkcionál. Mindezek árnyékában kevésbé ismert, de hasonlóan jelentős testvéröccse, a kétszáz esztendeje született polihisztor, Petzval Ottó mérnök, matematikus, csillagász és tanár munkássága.
Petzval Ottó Boldizsár 1809. január 6-án a felvidéki Szepesbélán született Petzval János Frigyes és Kreutzman Zsuzsanna fiaként, lutheránus családban. Apja Morvaföldről származó tanítócsalád sarja volt, evangélikus elemi iskolai kántortanítóként, karnagyként és zeneszerzőként működött, találmányok fűződnek a nevéhez, de dolgozott városi földmérőként is. Cipszer származású feleségétől, a szepesbélai tanító lányától, Kreutzman Zsuzsannától hét gyermeke született.
A család nevével találkozhatunk Petzvál formában is is, Ottó keresztneve a szlovák forrásokban Petrol Baltazár, a német és angol hivatkozásokban Otto. A család tipikus közép-európai beágyazottságára jól jellemző, hogy az apai ági felmenők morvaországi kapcsolódása miatt a csehek, Ottó és József felvidéki születése miatt a szlovákok, az anyai ág cipszer gyökerei miatt a németek, József bécsi működése miatt pedig az osztrákok is magukénak vallják a Petzvalokat, akik közül Józsefről köztudott, hogy mindig is magyarnak vallotta magát.
Petzval Ottó gimnáziumi tanulmányait Lőcsén végezte, majd bölcsészeti ismereteit Kassán szerezte. Kezdetben orvosnak készült, de bátyja hatására 1828-tól a pesti egyetem Mérnökképző Intézetében tanult, és 1835-ben mérnöki oklevelet szerzett. 1840-ben a bölcsészdoktori címet is elnyerte.
A kitűnő előadókészséggel rendelkező fiatalember a tanári pályát választotta. 1835-től a Mérnökképző Intézet vízépítéstani korrepetitora, 1837-től 1846-ig helyettes oktatója; 1851-től 1857-ig a József Ipartanoda (mely egyesült a Mérnökképző Intézettel) mértani és vízépítéstani helyettes tanára. 1839-től egészen 1883-ig az egyetem felsőbb mennyiségtani tanszékének oktatója, 1848-ban mechanikát és mértant is tanít. 1843 és 1846 között, majd 1860-tól 1863-ig a bölcsészkar dékánja. Gimnáziumi, majd középiskolai tanfelügyelő, az országos középiskolai tanáregyesület tiszteletbeli tagja; a „gőzkazánok és gőzgépek vizsgáló-bizottságának szakértője”, több műszaki találmány alkotója, kéttucatnyi magyar és német nyelvű szak- és tankönyv szerzője; jelentős a szerepe a magyar nyelvű matematikai szakkifejezések megalkotásában.
Asztronómiai ismereteit Tittel Pál mellett a Gellért-hegyi csillagvizsgáló gyakornokaként sajátította el, de tanult Bécsben, Joseph Littrow mellett is. 1872 és 1883 között a tudományegyetemen a csillagászat helyettes tanára, az akkori Mennyiségtani Földrajzi és Csillagászati Tanszék tulajdonképpeni tanszékvezetője, bár hivatalosan ez a poszt nem volt betöltve. Oktatóként elsősorban szferikus csillagászattal és égi mechanikával foglalkozott. Tevékenysége nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy működése alatt nőtt az asztronómiából vizsgázó diákok száma, és megszületett egy igen tehetséges új magyar csillagászgeneráció. Publikációi közül meg kell említeni az 1875-ben az Akadémia által kiadott, A csillagászat elemei különös tekintettel a mathematikai földrajzra tanárjelöltek és magántanulók számára című, az oktatás magas színvonalát alapvetően meghatározó kötetét.
1858-ban lett a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja – székfoglalóját a gőzgépek feltalálásáról és szerkezetéről tartotta. 1858-ban egy matematikai, 1865-ben pedig egy mechanikai művéért kapott akadémiai nagyjutalmat. 1877-ben Ferenc József a Vaskorona-rend III. osztályú jelvényével tüntette ki. Ugyanezen esztendőben a magyar tudományos irodalom és oktatás terén elért érdemeit elismerve a tudományegyetem bölcsészeti kara elismerésben részesítette. A szerénységéről közismert polihisztor 1883-ban vonult nyugállományba, és még abban az esztendőben, augusztus 28-án Budapesten hunyt el.
Rezsabek Nándor