Kultúrkörök
2009 a csillagászat nemzetközi éve
A napóráktól kezdve a kvadránsokon át a Jákob-botig a 17. századot megelőzően is számtalan csillagászati eszközt használtak a Nap járásának és az égitestek mozgásának a megfigyelésére. A távcső feltalálása – a közvélekedéssel ellentétben – németalföldi, holland származású szemüvegkészítő optikusmestereknek volt köszönhető. A csillagászat igazi forradalmát azonban – Nikolaus Kopernikusz heliocentrikus világképének magyarázatával, valamint 1609-ben tett első távcsöves megfigyelésével – az itáliai tudós, Galileo Galilei indította útjára. Ő pillantotta meg elsőként a Hold krátereit, a Nap foltjait és a Jupiter holdjait.
E jeles esemény kerek, 400. évfordulója adja az apropóját az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) által meghirdetett, a csillagászat nemzetközi éve 2009 elnevezésű eseménysorozatnak.
A programot az asztronómusok szakmai világszervezete, a Nemzetközi Csillagászati Unió és a UNESCO kezdeményezte, a határozattervezetet Galilei szülőhazája, Olaszország nyújtotta be, és az ENSZ 2007. december 19-i 62. közgyűlése hagyta jóvá.
A nemzetközi év alapgondolata, hogy eseményeivel elsősorban nem a csillagászokat célozza meg. Az egyetemes emberiséget, a Föld bolygó lakóit kívánja megszólítani, egyrészt emlékeztetve mindenkit a tudományos és technikai fejlődés szempontjából mérföldkőnek számító eseményre, másrészt – nemzetközi jellegénél fogva – erősítve az egyes nemzetek közti kapcsolatot, a csillagászat minden ember számára megmutatkozó szépsége és egyetemessége révén felülemelkedve a meglevő etnikai és politikai megosztottságon.
A szervezők nemzetközi programokat hirdetnek meg, az egyes nemzeti szervezőbizottságok pedig a saját országaik szintjén rendeznek eseményeket. A magyarországi szervezőbizottság elnöke Oláh Katalin, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Csillagászati és Űrfizikai Bizottságának elnöke, az MTA Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézetének munkatársa. A hazai események koordinálásában a kutatóintézet munkatársai mellett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Csillagászati Tanszékének, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Csillagvizsgáló Intézetének (Baja), a szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumnak, a debreceni Napfizikai Obszervatóriumnak, a Szegedi Csillagvizsgálónak, a Magyar Csillagászati Egyesületnek és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Budapesti Planetáriumának szakemberei vállalnak főszerepet.
A 2009. esztendőt végigkísérő, az egész országot behálózó, várhatóan igen érdekes és értékes természettudományos ismeretterjesztő programok időpontjairól és helyszíneiről a csillagászat nemzetközi éve 2009 magyarországi hivatalos internetes portálján, a http://www.csillagaszat2009.elte.hu/ címen lehet tájékozódni.
– rezsabek –