ÉnekKincsTár
Felséges Jézus, világ fejedelme
Vízkereszt a közöttünk megjelent Krisztus ünnepe. Isten kinyilatkoztatta magát világunkban. Karácsony ünnepe a csecsemővé alázkodó Mindenhatót állítja a középpontba, vízkereszt arra emlékeztet: a fenséges és dicsőséges Úr jelent meg közöttünk, fényt hozott a sötétségbe, s ma is ragyogó csillagként vezeti egyházát.
Vízkereszt napja többnyire hétköznapra esik, így érthető, hogy az ünnepet követő első vasárnap valamennyire megismétli, de tovább is gondolja vízkereszt üzenetét. Liturgikus könyvünk szerint a nap témája: Jézus Krisztusban látható Isten dicsősége.
Az istentisztelet bevezető részét lezáró kollekta imádság a nap evangéliumának – a tizenkét éves Jézus történetének – engedelmességre vonatkozó elemét ragadja meg: „…láttasd meg velünk feladatainkat, és adj erőt teljesítésükre…” Az epistola, a templomban történő eseményt kapcsolódási pontként használva, a helyes istentiszteletről szól: „… szánjátok oda testeteket élő és szent áldozatul, amely tetszik az Istennek; és ne igazodjatok e világhoz…” (Róm 12,1–2) A közénk érkező dicsőséges Úr ad erőt küldetésünk betöltésére, őhozzá kell igazodnunk, tőle várhatunk tanácsot, az ő uralmának érdemes átadni magunkat.
A vasárnap graduáléneke teljes valónkat Jézusnak felajánló énekünk: Felséges Jézus, világ fejedelme (EÉ 371). Kevés ennyire egyértelműen imádati jellegű énekünk van. Protestáns ízlésünk talán azt kívánja, hogy minden ének tartalmazzon valamiféle tanítást, még akkor is, ha imádságot énekelünk. Ez a vers azonban az Énekek énekének kései rokona: szinte másról sem szól, mint a Jézushoz kötő szeretetről, imádatról, akihez viszonyítva minden más – a természet, a világmindenség, ifjúságunk és szerelmünk – mulandó és értéktelen.
Sokáig középkori zarándokéneknek tartották ezt az éneket. Liszt Ferenc Szent Erzsébetről szóló monumentális oratóriumában a zenekar kétszer is megszólaltatja dallamát, a Szentföldre indulókat megjelenítve. A partitúra egyik kiadásában még arra is volt gondja Lisztnek, hogy függelékben közölje az eredeti dallamot és az általa ismert – a ma használt verstől kicsit eltérő – öt versszakos német énekszöveget is. Csak későbbi kutatások mutattak rá, hogy a dallam egy sziléziai népdalból vált gyülekezeti énekké. A dallam tercenként emelkedő sorfői és a szekvenciák hangsúlyos használata jelzi: nem valószínű, hogy középkori gyökerei lennének e népdalnak.
A szöveg a 17. század végén jelent meg először (Münster, 1677), de akkor még másik dallam kapcsolódott hozzá: az, amelyet mi a Szép hajnalcsillag kezdetű énekünkhöz használunk. A 20. század közepén himnológusaink egy része arra számított, hogy a Felséges Jézus visszakapja majd eredeti, barokkos dallamát, de úgy tűnik, a finom ívű sziléziai népdal is méltóképpen tudja hordozni a Jézust imádó verset. Így nálunk, magyar evangélikusoknál az az érdekes – de egyáltalán nem szégyellni való – helyzet állt elő, hogy az eredeti német vershez (Schönster Herr Jesu – Felséges Jézus) egy későbbi német népdal dallamát társítjuk, az eredeti dallamon pedig egy új keletű, gyönyörű szöveget éneklünk, a Szép hajnalcsillagot.
A fordítás is, az új vers is Scholz László lelkész-költő tollából való, aki úgy tudta formálni énekszövegeit, hogy az igényes költőiesség sohase váljon a teológiai tisztaság kárára. A Felséges Jézus fordításakor szövege helyenként túl is szárnyalja a német eredetit, különösen a negyedik versszakban, ahol könnyed nyelvi leleménnyel állítja ellentétpárba a nászágyat a koporsóval azért, hogy kiemelje: csak Jézus adhat örök életet, örök örömöt nekünk.
Érdekes, hogy Észak-Európában ez az ének – Severin Ingemann romantikus versével – karácsonyi énekként ismert. A karácsonyi ünnepkört lezáró vízkereszti időben akár arra is emlékeztethet az ünnep éneke: bár eltűntek körülünk a karácsony kellékei, leszedhettük már a karácsonyfát, ajándékaink megtalálták helyüket a polcokon, kevesebb a gyertya körülöttünk, és csak alig visszhangzik az angyali Glória-himnusz, karácsony legfontosabb ajándéka – Jézus, a Krisztus – közöttünk van, és közöttünk marad.
Bence Gábor