Evangélikusok
Nagyothallók előnyben?
Azt reméltük, hogy most végre igazán nyugodt szilveszterünk lesz, azaz nyugodtan alszunk majd az év utolsó éjszakáján, hiszen pihenni kell az újévi szolgálat előtt.
De miért mondom, hogy végre? Csak azért, mert jó öreg vizslánknak, aki a búcsúzó év utolsó napjaiban lépett tizennegyedik évébe, bizony az elmúlt évek folyamán egyre észrevehetőbben, tavaly pedig már látványosan megromlott a hallása. Így tehát nem tűnt alaptalannak a gondolat, hogy végre nyugodt éjszakánk lesz, mert bizony – örvendeztünk előre – már nem fogja meghallani a szokásos szilveszteri dobhártyarepesztő zajokat: a papírtrombiták sivítását, a tiltás ellenére is durrogtatott petárdák hangjait, sőt még a tűzijátékot sem.
Míg fiatalabb volt, érzékeny vizslalelke minden erőszakos és szokatlan hangra idegesen reagált. S az óév esti össznépi zajongástól – bár mindig is lakáslakó volt – remegni és lihegni kezdett, s órákon keresztül vigasztalhatatlanul és megállíthatatlanul járkált fel s alá, bújt volna a legkisebb, nyugalmat ígérő zugba is. De hiába, hiszen éles hallását semmi nem tudta eltompítani – legfeljebb a végső megoldásként beléerőszakolt, egész furcsa kutyabambaságot okozó idegnyugtató könnyített a helyzeten. Átmenetileg.
Száz szónak is egy a vége: mára megváltozott a helyzet. Most valóban nem csalódtunk, mert öreg, nagyothalló vizslánk háborítatlanul átaludta a két – a búcsúzó és érkező – esztendőt összekötő éjszakát…
De nem így én magam! És ahogy többektől hallottam, sokan mások sem, a még jól halló kutyák és egyéb háziállatok gazdái sem, és maguk a szerencsétlen jószágok sem! És a betegek a kórházban vagy otthon betegágyban fekvők sem, és a kismamák sem meg a kisgyermekek és a könnyű álmú öregek sem! Nagyon sokan nem tudtak, pedig szerettek volna aludni.
Én még ilyet, mint 2008 szilveszter éjjelén, eddig még nem hallottam! Pedig az én hallásom sem javul éveim múlásával. Órákon keresztül dübörgött az utcán a diszkózene, késő éjszakáig újra és újra – nem túlzás – felbömbölt a tűzijáték ágyúhangja, és az utcán randalírozók hangoskodása a várt és remélt nyugalomnak még a reményét is elűzte. S ha emellé még a tévéadók színvonaltalan és olykor botrányos műsorait is odateszem, amelyeket úgynevezett szilveszteri mulatságként és szórakoztatásként felkínáltak, óhatatlanul feltámad a kérdés: kinek és mire jó mindez?
Mintha egyre nyilvánvalóbb, tudatosan szervezett hadjárat indult volna minden ellen, ami a nemes és igényes kultúrát képviseli, vagy ami lehetővé tenné a tartalmas, mértéktartó szórakozást. A dobhártyarepesztő harsányság, a nemritkán alpári stílus, kétértelműség és szennyes kulturálatlanság úgy áraszt el bennünket, hogy szinte fuldoklunk benne, és kivédhetetlenül mételyezi gyermekeink és ifjúságunk gondolkodását.
És sajnos már a szülők és nagyszülők is veszélyeztetettek, vagy ha maguk még nem adták is be a derekukat, de már nincs erejük, energiájuk – ne szépítsük: nincs bennük bölcs és felelős szeretet – arra, hogy igyekezzenek megvédeni azokat, akikért Isten előtt hordoznak felelősséget. Pedig közös feladatunk, hogy harcoljunk a mindent elborító igénytelenség és ízléstelenség ellen, ifjúságunkat és önmagunkat is igyekezzünk megvédeni az ártalmas hatásokkal szemben.
De hogyan lehet ezt megtenni? Vajon nem az az egyedüli megoldás, hogy – mint öreg vizslánk – nagyothallókká leszünk? Olyanokká, mint akik – már kicsit mindenen kívül és mindenen túl – csak úgy tengetik napjaikat? Akiknek csak az élni és élni hagyni az életelve – és ezzel, akár tudják, akár nem, nemritkán a gondatlan veszélyeztetés bűntettét is elkövetik.
Ne áltassuk és ne csapjuk be magunkat! Így biztosan nem leszünk küzdelmünkben, az Istentől ránk ruházott felelősség gyakorlásában eredményesek! Még magunkat sem tudjuk így – ezzel a vélt vagy valós kívülmaradással – megvédeni, hát még azokat, akik ránk vannak bízva, és tőlünk kellene megtanulniuk a tisztességet, a becsületet, a morális tartást és az igényes kultúra szeretetét. Az űrt kellene kitölteni! Azt az űrt, amely sok kortársunk szívében, lelkében tátong. És amely aztán kritikátlanul beszív mindent, amit kellő reklámerővel rátukmálnak.
Nem nagyothallókká, hanem érzékeny fülűekké és jól hallókká kellene lennünk! Egyrészt azért, hogy végre felfigyeljünk arra, hogy ma inkább igaz, mint eddig bármikor: „…a teremtett világ sóvárogva várja az Isten fiainak megjelenését.” (Róm 8,19) Másrészt pedig azért, hogy meghalljuk Jézus Urunk figyelmeztetését, amellyel az ízét vesztett sóról mondott példabeszédét zárja: „Akinek van füle a hallásra, hallja!” (Lk 14,35)
És bármennyire nehéznek, olykor meg szinte lehetetlennek tűnik is, keresnünk kell a csendes perceket, a lélek csendjét, amikor meghallhatjuk Jézus Urunk halk szavát. Mert csak ő kész és képes legyőzni az ellenséget, a mindnyájunkat elnyelni akaró ordító oroszlánt (1Pt 5,8).
Ittzés János püspök Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület