evél&levél
Örömteli és „gyászos” karácsony
„Örüljetek az Úrban mindenkor! Ismét mondom: örüljetek.”
Karácsony két napját vidéken töltve két ünnepi istentiszteletről szeretnék tudósítani. Karácsony első napján egy kis faluból, a másodikon a szomszédságában lévő városból.
A Jézus születését és a megváltással új korszakot hirdető, örömteli prédikációk harmonikus összhangban voltak az Útmutatóban advent 4. vasárnapját is felölelő ünnepkör vezérigéivel: „Örüljetek az Úrban mindenkor! Ismét mondom: örüljetek”, „Megjelent az Isten üdvözítő kegyelme minden embernek”, „Az Ige testté lett, közöttünk lakott, és láttuk az ő dicsőségét” vagy „Megjelent a mi üdvözítő Istenünk jósága és emberszeretete.” Tiszta örömhír, csupa kegyelem- és dicsőségtudósítás! Az igehirdetés is különös örömpátosszal volt teli mindkét helyen.
A kis faluban karácsony első napjának istentiszteletét a gyülekezet és a kórus alternatim énekléssel – az egyes versszakokat a gyülekezet és a négyszólamú kórus felváltva énekelve – tette még örömtelibbé, felemelőbbé. A kórus tagjai, akik tudomásom szerint szenteste is szolgáltak, a gyülekezettel együtt sugárzó örömmel énekeltek. A kántor a kiemelt ünnepnek és az énekeknek megfelelő orgonaműveket, hangszíneket választott a kis orgonán. A közösségépítés zenei módja! A karácsony varázsát növelő, felemelő érzés. Pedig a kántornak értesülésem szerint nincs is oklevele.
A városban egyenhangszínek, csak hangnemre egyeztetett – az énekektől, az ünnepkörtől hátborzongatóan idegen –, színvonaltalan kaptafadarabok, a komolyzene híd alatti lakodalmas muzsikájának színvonalát idéző irtózat ütötték hátba az embert. Az úrvacsoraosztás alatt olyannyira gyászos sablonmuzsikák sorát hallhattuk komor, sötét hangszínekkel, mintha valami gyászistentiszteleten vettünk volna részt. A kórus hiányát – ha egyáltalán van – meg sem említeném, ha nem olyan helyről lenne szó, ahol az egyházzenét egykor neves zeneszerzők, orgonisták és kántorok fémjelezték, ahol az egyházi muzsikának különös tradíciója volt. A karácsony varázsát homályosító, lehangoló érzés! Pedig a kántor – értesülésem szerint – kántori oklevéllel is rendelkezik!
„Örüljetek az Úrban…! Ismét mondom: örüljetek”, de ne ez utóbbi példának, hanem Jézus születésének, a megváltó kegyelem és üdvösség hírének, valamint a szomszédos falu példájának.
Micsoda kontraszt! Milyen igényesség és igénytelenség! Mily örömteli és gyászos muzsika! Micsoda odafigyelés és közönyösség! Lehet, hogy csak lázálomszerű vízió volt, vagy tényleg csak álmodtam?! Örülnék, ha így lett volna! Ismét mondom: örülnék!
N. N. (Teljes név és cím a szerkesztőségben)