evél&levél
Lássunk színhelyesen!
Kisdiák koromtól, közel hét évtizede szeretek fényképezni. Kezdetben még nem voltak automata, hanem csak kézi beállítású fényképezőgépek. Ezeknél a gépeknél a helyes távolság-, blende- és expozíciós beállítások függvénye volt a jó és hiteles fénykép. A túl hosszú megvilágítási idő (expozíció) túlságosan fehérré tette a felvételt, a túlságosan rövid exponálási idő pedig sötét vagy fekete képet eredményezett.
A fényképezés hasonlata jutott eszembe az Evangélikus Élet január 4-i számában megjelent, Lássunk színesebben! című írás olvasásakor. Örömmel olvastam, és egyetértek Gáncs Péter püspök úr soraival, mert reményt adnak arra, hogy lassanként elkerülhetjük a mögöttünk lévő évtizedek egysíkú, fehér-fekete megítélésének a buktatóit.
Ahhoz a nemzedékhez tartozom, amelyik a „fordulat évében” (1948-ban) kezdte teológiai tanulmányait. Jó fél évszázados lelkészi szolgálatom döntő része a szocializmus időszakára esett. Tudom, mert magam is tapasztaltam és átéltem, mit jelentett akkor lelkésznek lenni. Úgy kell vizsgálni az 1945–1990 közötti éveket, hogy se túl, se alul ne „exponáljuk” az eseményeket és személyeket. A hasonlatot kibontva: nem kifehérítve, lakkozva, szépítve, a tévedéseinkről, bűneinkről és mulasztásainkról megfeledkezve. Sem „alulexponálva”: vagyis mindent sötéten látva, befeketítve, a jót és az eredményeket elhallgatva, kisebbítve. És főleg nem megfeledkezve arról, hogy Isten hordozott bennünket akkor is, és felhasználta sokszor esendő szolgálatunkat s olykor botorkáló lépteinket. Az anyaszentegyház Ura tartotta kezében akkor is az övéit.
Egy azóta már elhunyt idősebb lelkész testvérem, aki Isten áldott eszköze volt, a rendszerváltáskor nem kérte – emberileg talán jogos – rehabilitációját, mondván: „Az egyházban bűnbánatra és bűnbocsánatra van szükség és nem rehabilitációra.”
Jó lenne a mögöttünk lévő évtizedeket sem túl-, sem alulexponálva, vagyis sem „kifehérítve”, sem a sötétet még sötétebbnek látnunk; az lenne a jó, ha igyekeznénk színesebben látni. A hit látásával: bűnbánattal és hálaadással.
Sárkány Tibor (Kecskemét)