Egyházunk egy-két hete
Fadarabok Isten kezében
Az ökumenikus imahét országos megnyitó istentisztelete
Az idei ökumenikus imahét témáját és vezérgondolatát a koreai keresztények indítványozták. Korea népe fájdalmas megosztottságban, két külön országban él. A világ keresztény híveinek a figyelmét a koreaiak Ezékiel próféta szavaira irányítják, akinek látomása volt arról, hogy Isten eggyé tesz két különálló fadarabot (Ez 37,17). Ennek a felekezeti szétszakítottságon is túlmutató egységkeresésnek a jegyében rendezték meg a nemzetközi ökumenikus imahét magyarországi megnyitó istentiszteletét január 18-án a budapesti Szent István-bazilikában; ez egyben a Biblia éve 2008 programsorozat záró istentisztelete is volt. Az ünnepi alkalmon dr. Bölcskei Gusztáv református püspök hirdette Isten igéjét, szentbeszédet dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek mondott. A Biblia évének hivatalos lezárásaként D. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyar Bibliatársulat elnöke mondott beszédet.
Az ünnepi megnyitó istentisztelet liturgiájában a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) tagegyházainak – a katolikus, az ortodox, a református, az evangélikus, a baptista és a metodista egyháznak – a püspökei, vezető lelkipásztorai vettek részt; evangélikus részről Gáncs Péter, a Déli és dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület püspöke.
A liturgiában szerepet kapott az Ezékiel látomása által inspirált szimbolikus cselekedet: az Isten kezében összekötözésre váró két fadarabot a szolgálattevők a bevonulás végén az oltár elé helyezték.
Gáncs Péter püspök a bűnbánati imádságban az idei imahét témájának és igeválasztásának a hátterét világította meg, és röviden szólt a koreai keresztények felekezeti szintet túllépő, nemzeti-politikai megosztottságáról. Imájában feltette a kérdést: vajon a megtérés milyen egyéni és egyházi útjaira lenne szükségünk ahhoz, hogy megérkezzünk a Krisztusban való teljes egységre?
A megnyitó istentisztelet igehirdetője, dr. Bölcskei Gusztáv püspök Ez 37,15–17 alapján mondott prédikációjában tiszteletre méltónak nevezte azt a „szent, buzgó és makacs igyekezetet”, amellyel koreai testvéreink kitartóan hiszik, hogy a szétszakítottság legyőzhető, és ami egybetartozik, az Isten segítségével egyszer újra eggyé lesz.
A református egyház lelkészi vezetője megvallotta a bazilikában összegyűlt keresztény híveknek, hogy amikor hallotta a koreaiaktól származó imaheti téma alapötletét, nem a koreai helyzet jutott először eszébe.
Az alapige egy 2004-ben Erdélyben elhangzott igehirdetést idézett fel Bölcskei Gusztáv emlékezetében: az igehirdető szerint a próféta ebben az igében elénk hozza azt a szent kötelességet, hogy mindent megtegyünk annak összeforrasztásáért, ami egykor egyben volt, majd szétszakadt…
A próféta az összekötözött két fadarab mély értelmű szimbólumával fejezi ki az üzenetet: ami eredetileg egybetartozott, az továbbra is összeilleszthető, és újra eggyé kell lennie. Bár nekünk, embereknek be kell vallanunk: a mi kezünk nem volt alkalmas az összeillesztésre, ez az üzenet mégis reménységet ad, mert nem a mi erőfeszítéseinket állítja a középpontba: Isten ígérete az, hogy az ő hatalmas kezében történik meg az összeillesztés, vagyis Isten keze által megy végbe a bennünk, felekezetek között, országunkban és határainkon kívül lévő megosztottság és szétszakítottság gyógyítása.
Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek Jn 17,7–11 alapján tartott szentbeszédében az evangélium egyik legmegrendítőbb részének nevezte Jézusnak a tanítványokért mondott főpapi imáját. Krisztus a tanítványok megőrzésének a fohászában az Atyától eredő tanítás folytonosságába helyezte bele követőit. Leszögezte, hogy Krisztus tanítása nem emberi vélemények és vélekedések rendszere, hanem hívő tanúságtétel az élő Isten cselekedeteiről. A Biblia nem csupán emberi mű, hanem Isten igéje, és mivel Krisztus Szentlelkét adta az egyháznak, a Szentírást a hívek ugyanabban a lélekben olvassák.
Krisztus második kéréséről – „egyek legyenek, mint mi” – Erdő Péter kijelentette: az Atya és a Fiú egységének meg kell jelennie és nyilvánulnia a hívők és tanítványok között. Ezért tanúságtétel az, ha a világ számára láthatóvá válik a keresztények egysége, amelynek az Atya és a Fiú között meglévő, igazságban és szeretetben működő egység hasonlóságán kell alapulnia.
A gyülekezeti ének alatt a két különálló fadarabot az azokat tartó szolgálattevők jelképesen kereszt alakba kötötték össze.
Az istentisztelet záróakkordjaként D. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyar Bibliatársulat és a MEÖT elnöke hivatalosan bezárta a Biblia éve 2008 elnevezésű ökumenikus programsorozatot. Beszédében hálát adott a Biblia évének sikeres lebonyolításáért és azért a lehetőségért, hogy „hitünk és erkölcsünk zsinórmértékét minél többen megismerhették” a mögöttünk hagyott esztendőben. Szebik Imre a rendezvénysorozat legkiemelkedőbb eseményeinek említésén túl – szimpóziumok, előadássorozatok, kiállítások, vetélkedők, bibliaversenyek, önkormányzati könyvosztások – a jó értelemben vett „reklámkampány” lelki és szellemi tapasztalatainak összegzésére is kísérletet tett: az egyházon kívül élők közelebb kerültek a Bibliához, egyháztagok és lelkipásztorok pedig a közös gyakorlat révén közelebb kerültek egymáshoz, és egységesebbé lettek.
„Isten igéje megmarad örökké – változatlanul az a feladatunk, hogy a krisztusi örömüzenetet, az egyház legértékesebb kincsét továbbadjuk a világban” – zárta gondolatait a püspök, és köszönetét fejezte ki a programsorozatban részt vevő minden közreműködőnek.
Petri Gábor