Keresztutak
„Van kiút” konferencia Nagyváradon
„Átlépte az országhatárt a Van kiút konferencia, mert sorsközösségben vagyunk, a nemzet válságáról van szó” – mondta Tőkés László református püspök, európai parlamenti képviselő múlt pénteken Nagyváradon a harmadik alkalommal megrendezett Van kiút konferenciát követő sajtótájékoztatón.
Tőkés László az újságírók előtt emlékeztetett rá, hogy az első ilyen konferenciát tavaly tavasszal Érden, a másodikat ősszel Nyíradonyban rendezte a Szent István Alapítvány, a Barankovics István Izraelita Műhely és az Október 23. Alapítvány; most először került sor az országhatáron kívül a találkozóra.
Az eseményre a magyar történelmi egyházak, civil szervezetek, valamint önkormányzatok képviselői kaptak meghívást – utóbbiak ezúttal Nagyváradról, valamint Hajdú-Bihar és Csongrád megyéből érkeztek. A szervezők egyik célja, hogy keresztények és zsidók együtt folytassanak párbeszédet a magyarság sorskérdéseiről, mivel meggyőződésük szerint a válság a jövő szempontjából nem keresztény vagy zsidó kérdés.
A református püspök az egyház felelősségéről is beszélt. Fontosnak nevezte az erkölcsi megújulás kérdését, amelyet több előadó is hangsúlyozott a tanácskozáson.
Weisz Péter, a Barankovics István Izraelita Műhely elnöke bejelentette: a konferenciasorozatot a Délvidéken és Kárpátalján kívánják folytatni, ugyanis „a magyar ügy átível a határokon”. Mikola István, a Szent István Alapítvány elnöke az identitás elmélyítésére, a szolidaritásra, a családok helyzetére és a hit fontosságára hívta fel a figyelmet. Meggyőződésének adott hangot, hogy a magyarság előtt van kiút, de ehhez „jókedv, jövőbe vetett hit” kell.
A tanácskozásokat szervező alapítványok háromszázezer forintos alapot hoztak létre a csángók megsegítésére. Egyúttal felhívták a civil szervezeteket az alap támogatására.
A konferencián a Magyarországi Evangélikus Egyházat Szeverényi János országos missziói lelkész képviselte.
MTI