Keresztény szemmel
Palackposta, avagy üzenet a matrózoknak
Különös aktualitása lett gyülekezetünkben a 2009. évi ökumenikus imahét mottójául választott igeszakasznak: „…eggyé lesznek a kezemben.” (Ez 37,19) Történt ugyanis, hogy miközben az egység ünneplésére készültek a világ keresztény közösségei, a Magyarországi Evangélikus Egyház egyik zászlóshajójának számító egyházközségben egymásnak estek a matrózok.
Bűnös emberi természetünk egyik sajnálatos velejárója, hogy gyakran kerülünk konfliktusokba. Időnként a legszelídebb természetű ember is azzal szembesül, hogy vannak a környezetében olyanok, akikkel nehéz együttműködnie. Időnként a halk szavú ember is felemeli a hangját, és hosszútűrő felebarátaink is eljutnak arra a pontra, amikor úgy érzik, betelt az a bizonyos pohár. Törvényszerű, hogy ilyen helyzetbe azokkal kerülünk, akikkel életünk legnagyobb részét töltjük, akikkel egy fedél alatt élünk, vagy éppen egy irodában dolgozunk. Azt is tudom, hogy számos gyülekezetben előfordult már hasonló eset. Mégis megdöbbentett a hír, hogy az egyházközségem általam szeretett lelkészeinek egy része kimondta egy kollégáról: ezúttal ő a leggyengébb láncszem. Az ok egyszerű: nem tudnak vele együtt dolgozni.
A hír hallatán Jézus tanítványaira asszociáltam. Bár az evangéliumok ritkán térnek ki rá, szinte biztosra vehető, hogy közöttük is voltak konfliktusok. Bizonyára nem nézték a többiek jó szemmel a Mester jobbjára és baljára törő fiatalembereket. És szinte biztosra vehető, hogy az utolsó vacsora éjszakáján, ott a fehér asztalnál is megfordult mindannyiuk fejében a gondolat: vajon ki lehet az közülük, aki annyira nem illik a csapatba, hogy még árulásra is képes?
Aztán néhány óra alatt mindannyian bizonyították alkalmatlanságukat: Júdás elárulta, Péter megtagadta Jézust, és senki nem volt képes virrasztani a Mesterrel a vívódás éjszakáján.
A fordulópontokon azonban a tanítványok is felismerték: csak együtt, egymást segítve tudnak leküzdeni akadályokat. Túl a golgotai eseményeken is éppen együtt volt a társaság, amikor „Békesség néktek!” köszöntéssel megjelent nekik a Feltámadott. Később, az első pünkösdkor pedig szintén együtt voltak, amikor megkapták a Szentlelket. A csapat tehát együtt volt az egyház születésekor is.
Nem tudom, mennyien hallottak már a kialakult helyzetről. A konfliktus soha nem szerencsés. Még kevésbé szívderítő, amikor az egyház hajóján szolgálók között nem megfelelő a viszony. Attól félek, hogy a jövőben nemcsak a gyülekezetet oszthatja meg az ellentét, hanem a városban is rossz visszhangja lesz annak, ha elindul a sárdobálás. (Néhány éve egy másik felekezet helyi közössége már kettévált a gyülekezet vezetői közötti személyes ellentétek miatt.)
A hajó tehát veszélyben van. Ha a matrózok nemcsak különböző irányba eveznek, hanem az ész nélküli csapkodásban vizet is juttatnak a fedélzetre, hosszú évekbe telhet a mentési akció, és félő, hogy sok utas a fedélzetet is elhagyja.
A legszomorúbb az, hogy tudomásom szerint az érintettek meg sem kísérelték a békés egyeztetést. Pedig lehet, hogy csak le kellene ülniük és közös imádság után az ige fényében, nyitott szívvel meg kellene beszélniük közös dolgaikat. Biztos vagyok benne, hogy ha ez a beszélgetés elmarad – akármi lesz is a folytatás –, mindannyiuk lelkészi szolgálatának talán legnagyobb kudarca lesz a megbékélés megkísérlésének kikerülése.
Pedig a békességet szerző Istennel minden lehetséges. Csak össze kell gyülekezni és komolyan kérni a segítségét. És ha így teszünk, várhatjuk, hogy hozzánk is belép a Feltámadott, és ezt mondja: „Békesség néktek!”
– Egy ember a fedélzetről –