Kultúrkörök
A bibliai idők étrendje távolról sem volt egészséges
Az ókori Izrael távolról sem volt az a tejjel-mézzel folyó Kánaán, amilyennek hisszük, az emberek táplálkozása hiányos volt – állítja egy brit teológus.
Nathan MacDonald, a St. Andrews Egyetem Ószövetség-szakértője, aki a Szentírás szövegeit elemezte, s régészeti leleteket, valamint emberi csontvázakat vizsgált, végkövetkeztetéseit a Mivel táplálkoztak az izraeliek az ókorban? – A bibliai idők étrendje című művében foglalta össze – olvasható a The Daily Telegraph on-line kiadásában és a BBC hírei között.
A teológust az késztette vizsgálataira, hogy az Egyesült Államokban sikerlistákra kerülnek mindazon kiadványok, amelyek a bibliai étrend előnyeit ecsetelik.
„A bibliai étrend valóban alacsony kalóriatartalmú és rostdús, ám kiegyensúlyozatlan, hiszen híján volt a létfontosságú nyomelemeknek és vitaminoknak” – taglalja Nathan MacDonald.
Ismertetése szerint az ínséges időket leszámítva az ókori Izrael lakosainak étrendje elegendő kalóriát biztosított, ám ritkán került hús az asztalukra, s a szükségesnél sokkal kevesebb zöldséget, gyümölcsöt fogyasztottak. Fő táplálékuk a lepény s a gabonafélék voltak.
„Ez távolról sem volt egy kiegyensúlyozott étrend” – hangsúlyozza a teológus. A korabeli izraeli csontvázak vizsgálata is ezt támasztja alá, hiszen igen gyakori volt a vashiányos vérszegénység. „Ez az étrenddel magyarázható, amelyben túl sok kenyér, viszont kevés hús és zöldség szerepelt” – emeli ki Nathan MacDonald, hozzátéve, hogy leginkább a terhes anyák és a gyermekek szervezete sínylette meg a hiányos táplálkozást, melynek következményei egész életükben végigkísérték az érintetteket.
„A Bibliában a táplálkozással kapcsolatban sok figyelemre méltó dolog szerepel, ám a Szentírás elsősorban annak a fontosságára igyekszik felhívni a figyelmet, hogy osszuk meg táplálékunkat a nálunk kevésbé szerencsésekkel” – vélekedett Nathan MacDonald.
MTI