Élő víz
Meditáció a Deák téren
Gáncs Péter püspök 2009. március 3-án elhangzott igehirdetése
A megszokott mondatok is különleges súlyt, mélységet, töltést kaphatnak ma este. Így ízlelgessük az ősi apostoli köszöntés minden egyes szavát: „Kegyelem néktek és békesség Istentől, a mi Atyánktól és az Úr Jézus Krisztustól!”
Csendes együttlétre kaptunk meghívást. Bizony nagy szükségünk van az Isten előtti csöndre, amely nem tévesztendő össze az összeszorított ajkak dacos némaságával.
Az Isten előtti csendesség nyitott csend, melyben meghalljuk a teremtő, megváltó megelevenítő Isten kereső szavát. Ez a szó minket keres féltő, vigasztaló, atyai szeretettel, minket kérdez, mert tudni akarja: mi van velünk, mi van bennünk, mi történt velünk? Mi fáj, mi fojtogat, mi feszül ott legbelül, a szív rejtett mélyén?
Három jól ismert kérdést szeretnék emlékezetünkbe idézni a Szentírásból.
„Ádám, ember, hol vagy?” – kiált az Úristen az elbukott ember után az édenkertben.
A válasz, sajnos, nagyon ismerős és aktuális: „Elrejtőztem, mert félek…” Azóta is, nap mint nap megismétlődik ez a veszélyes bújócska. Veszélyes, mert a fény, a világosság, az élet forrása elől menekülünk. Veszélyes, mert az általunk választott homályban könnyen ellenséget vélünk látni a másik emberben, aki ugyan valóban más, mint mi, de ugyanannak az Atyának a gyermeke, és így testvérem lehetne… De a félelem megbénítja a józan értelmet, sötétbe borítja a szívet, megvakít, elvakít. Ebben a félelmetes éjszakában emelkedik Kain bunkója, és lesújt a védtelen Ábelra. Villan a kés, repül a Molotov-koktél, dörren a sörétes puska…
Ebbe a gyilkos éjszakába villámként hasít bele az Úr szívbemarkoló kérdése: „Kain! Hol van Ábel, a testvéred?!” S ki ne ismerné az egyszerre hazug és cinikus választ: „Nem tudom! Talán őrizője vagyok én a testvéremnek, az én atyámfiának?!” De vajon ismerjük-e az Atya igazi válaszát is erre a pimasz kérdésre?
A válasz nem egyszerűen szóban, nem írásban érkezett, hanem a testté lett Igében, Jézus Krisztusban, aki jó pásztorként érkezett a Kainok gyilkos világába, hogy irgalmas szeretetével megszelídítse farkastermészetünket, megváltó vérével valóban egymás testvéreivé tegyen minket.
Ezen a kereszt felé vezető úton, amelyre most, böjt idején újra rátalálhatunk, szakadt fel Jézus ajkáról és szívéből egy döbbenetes kérdés, amelyet jól ismerhetünk a passiótörténetből. Amikor a keresztre feszítése előtti sötét éjszakán egyik vallatója ököllel brutálisan az arcába sújtott, Jézus megkérdezte: „Miért ütsz?!”
Erre a kérdésre nem találunk választ az evangéliumokban. De ez a kérdés két évezrede, így napjainkban is ott izzik a levegőben: „Miért ütsz?”
Nincs rá válasz, legfeljebb csak csendes sejtések: Ütsz, mert félsz? Ütsz, mert téged is ütöttek? Ütsz, mert – a költő után szabadon – nincsen apád, se anyád, se Istened, se hazád?! Ütsz, mert ütsz?!
Ezeknek a kérdéseknek a tragikus feszültsége a golgotai kereszten kulminálódik és oldódik.
Három kérdéssel szembesültünk ma este: Ember, hol vagy? Hol van a testvéred? Miért ütsz?
A Teremtő kérdez, és választ vár. A Megváltó kérdez, és könyörög értünk, hiszen első szava, gondolata, imádsága értünk szól a kereszten: „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek.”