Keresztutak
Régi-új lelkészi elnök a református zsinat élén
A Magyarországi Református Egyház (MRE) új összetételű zsinata újabb hat évre Bölcskei Gusztáv püspököt választotta a testület lelkészi elnökévé február 25-én. A régi-új elnökre a jelenlévő 99 zsinati tagból 66-an adták a voksukat. A zsinat világi elnökévé Huszár Pált, a Dunántúli Református Egyházkerület főgondnokát választották meg túlnyomó többséggel.
A négy református püspök közül ketten vállalták a zsinat lelkészi elnökének tisztségére való jelölést: Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület, illetve Bogárdi Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke.
Megválasztása után Bölcskei Gusztáv újságíróknak elmondta: a református egyháznak nagyon sok feladata van a következő ciklusban, „ezekben a valóban embert próbáló időkben”, s ezekhez nagyon kevés a saját ereje. Ahhoz, hogy az MRE elérhesse a céljait, „Krisztus irgalmát valóságban megmutató gyülekezetekkel és intézményekkel” kell rendelkeznie, hogy a szegényeket, hajléktalanokat, munkanélkülieket felkarolja.
Az elvégzendő feladatok között említette, hogy a zsinat hamarosan napirendjére tűzi a református egyházi közelmúlt tudományos feldolgozását célzó lépéseket. Kiemelte ezenkívül az egységes, az egész Kárpát-medencére kiterjedő Magyar Református Egyház alkotmányozó gyűlését, amelyet idén május 22-én tartanak Debrecenben.
Fontosnak tartotta, hogy a református egyházat a józan, de bátor felelősségvállalás jellemezze, „ezért igyekszünk a továbbiakban is nemcsak reagálni eseményekre, hanem kezdeményezni a párbeszédet civil szervezetekkel” – fejtette ki.
Magyarország közéletéről úgy vélekedett, hogy „valami nagyon nagy baj van a mélyben”, ezért az egyház a továbbiakban szeretné a társadalmi indulatokat csillapítani. Az MRE egyúttal az indulatokat feltáró okokra igyekszik felhívni a döntéshozók figyelmét, „kérve kérvén őket, hogy a józanság kerekedjen felül”.
Bölcskei Gusztáv 1952-ben született lelkészcsaládban, teológiai tanulmányait 1971 és 1976 között végezte Debrecenben. 1978 és 1984 között gyülekezeti lelkipásztor volt Hajdú-Biharban. Közben 1979-ben tanársegéddé nevezték ki a Debreceni Református Teológiai Akadémiára. 1990-ben az intézmény etikai és szociológiai tanszékének vezetője lett. Később két évig a teológiai kar dékánja, majd a Debreceni Református Kollégium főigazgatója.
A Tiszántúli Református Egyházkerület püspöki és az egyház legfőbb törvényhozó szerveként működő zsinat lelkészi elnöki tisztségét 1997 óta tölti be. 2003-ban mindkét tisztségében megerősítették. Bölcskei Gusztávot 2006-ban a Református Világszövetség Európai Tanácsa elnökévé választották.
A 2009–2015 között ülésező XIII. református zsinati ciklus tagjait, valamint a négy egyházkerület élén álló püspököt és főgondnokot tavaly november 1. és 30. között választották meg a református egyházközségek presbitériumai.
MTI