Egyházunk egy-két hete
„Apostolok nyomában vagyunk…”
Tábori lelkészek vendégségben
Kicsinek bizonyult a gyülekezeti terem ötvened vasárnapjának délutánján a Pápai Evangélikus Egyházközség szeretetvendégségén, így a programot a templomban tartották. Az alkalom meghívott vendégei Lackner Pál dandártábornok, protestáns tábori püspök, Nánai László Endre százados, evangélikus tábori lelkész és Juha Miettinen százados, a városban működő katonai bázis szóvivője voltak. Az előadások a tábori lelkészek munkáját mutatták be.
Pápán, a NATO nehézszállító repülőezredének bázisán ez év január elsejétől működik tábori lelkész. A soknemzetiségű kontingensben szolgáló, többségükben lutheránus svédek kérték, hogy a bázisra evangélikus, az angol nyelvet felsőfokon beszélő lelkész kerüljön, így esett a választás Nánai Lászlóra.
A százados év elején Hódmezővásárhelyről került új állomáshelyére, a Dunántúlra. Szolgálati területét a bázis jelenti, azonban a helyi gyülekezet is várja egy-egy vasárnapi istentiszteletre. Ugyancsak az ő feladata lesz a későbbiekben a külföldi kontingensben szolgáló katonák gyerekeinek evangélikus hitoktatása is. A pápai evangélikus gyülekezeti terem és a templom nyitva áll akár angol nyelvű istentisztelet, akár más alkalom céljára, és a tervek szerint közös programokon is részt vehetnek majd az egyházközség tagjai és a katonák.
S hogy mik a tábori lelkész munkájának sajátosságai? Lackner püspök vetített képes előadásában – amely egyébként felölelte a tábori lelkészi szolgálat történetét, szervezeti felépítését, feladatait – elmondta: a katona lelkész egyszerre visel egyházi és katonai felelősséget. Feladata a csapatok erkölcsi erejének fenntartása, általánosan fogalmazva a katonák mentális gondozása. A civil életben dolgozó lelkipásztorokhoz hasonlóan istentiszteleteket tart, lelkigondozást végez, a halottaknak megadja a végtisztességet.
Sajátos viszont, hogy munkáját időnként – nevének megfelelően – tábori körülmények között, hazájától távol, esetenként vallásilag is idegen (például iszlám) környezetben végzi. (A külföldi missziókban való részvétel a NATO-hoz való csatlakozást követően vált szükségessé.) A tábori lelkészi szolgálat a missziókra való felkészítés keretében ismerteti a kiutazókkal az adott célország vallási sajátosságait (ilyen például Boszniában a muszlim bosnyákok együttélése az ortodox szerbekkel). Kereszteltek már katonákat misszióban, illetve több alkalommal tartottak nagyon jó hangulatú karácsonyi istentiszteleteket – mondta Lackner Pál. „Krisztus mindenütt ott van nekünk, még a sivatagban is, az apostolok nyomában is jelen vagyunk” – hangzott el az előadásban.
Juha Miettinen, a támaszpont finn nemzetiségű katonai szóvivője+ párjával együtt örömmel tett eleget a meghívásnak. Bemutatta a gyülekezetnek Finnországot, szólt történelméről, az egyházi életről, majd a finn haderő felépítéséről, illetve a nehézszállító repülőezredről beszélt, amelyben tíz NATO-ország és két, a békepartnerség keretében a szervezettel együttműködő állam képviselteti magát.
A programot a konfirmandusok műsora zárta.