Kultúrkörök
Ákos az evangélikus Kossuth-gimnáziumban
A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium minden évben sort kerít egy különleges alkalomra. Olyan vendéget hív meg, aki ideálok kergetése helyett az élet valódi értékeit közvetíti a diákoknak. Február 9-én Kovács Ákos lépett színpadra a több mint százéves falak között, és az intézmény egyik leghíresebb öregdiákjának, Krúdy Gyulának a szellemét idézte meg. Az énekes számára a mai napig fontos szubjektív Krúdy-élménye, a gimnazista korában megismert novellák világa. Az irodalmi élmény mellett azért is esett a választása épp Krúdyra, mert élő, könnyen érthető írónak tartja, aki megszólíthatja a mai diákokat is.
Ákos célja a felolvasással többrétű. Saját élményei mellett fontosnak gondolja, hogy a mai fiatalok között tapasztalt közömbösséget oldja azzal, hogy közvetlen hangon szólítja meg őket nemcsak a zenén, de az irodalmon keresztül is:
– A zenei karrierrel megszerzett népszerűséget szeretném jól használni. Ha csak egy diák is Krúdy-kötetet vesz a kezébe a felolvasás után, már volt értelme – fogalmazza meg az énekes elgondolását új, irodalmi vonatkozású munkájáról. – Nem akarom, hogy ezeken a találkozásokon énekesként tekintsenek rám. Akik a novemberi koncerten ott voltak, tudják, hogy koncerten is közvetlenül viselkedem, de a rockszínpad mégis távolít. Az irodalmi anyag bemutatásakor Krúdyt szeretném megszólaltatni, nem autogramot akarok osztogatni – jelentette ki Ákos.
A különös vállalkozást nem csak a népszerűség nehezíti. A mindenkori közeghez is alkalmazkodni kell: ha egy vacsora melletti beszélgetésről van szó, előkerülnek a gasztronómiai élvezetekről szóló írások, míg középiskolásokból álló közönség körében más eszközöket kell találni a figyelem felkeltésére.
A gimnáziumi délutánt már az eredetivé tette, hogy Krúdy egykori bútorain helyet foglalva beszélgetett az előadóművész és Szigethy Gábor irodalomtörténész. Így a diákok rendhagyó irodalomórát tekinthettek meg, szépirodalmi élményekkel, irodalomtörténeti adalékokkal és a megértést segítő elemzéssel gazdagodhattak.
A vendéglátók igyekeztek az előadók számára is élményszerű környezettel megteremteni a hangulatot, így a régi naplók és dokumentumok bemutatása mellett egy Krúdy által kedvelt menüsorral és több eredeti Krúdy-relikviával kedveskedtek a vendégeknek. Máté Zoltán, a gimnázium igazgatóhelyettese így indokolja ezt:
– Kiemelkedően fontos, hogy Ákos, aki példaértékű munkát végez a színpadon és azon kívül is, éppen egy olyan felkérésnek tesz eleget, mint a miénk. Nem ígértünk semmit, csak megkértük, ha tud, jöjjön el. A legkevesebb, hogy igyekszünk emlékezetessé tenni számára ezt a délutánt, amit tulajdonképpen ő ajándékozott nekünk.
A Kossuth-gimnázium mindig is fontosnak tartotta, hogy diákjai ne csak oktatást, hanem erkölcsi útravalót, szeretetteljes nevelést is kapjanak. Ezt a zártkörű, felesleges felhajtástól mentes délutánt is csak nekik, a Krúdy nyomában járó fiataloknak ajánlották.
Kecskeméti Zsuzsa