Egyházunk egy-két hete
Kerülnek-e fiatalok a gyülekezetekbe?
„A fiataloké a jövő egyháza” frázison túllépve vizsgálhatták meg az ifjúsági stratégia elemeit mindazok, akik február 18-án este ellátogattak a Evangélikus Hittudományi Egyetemre. Bár a program szerint az evangélikus stratégiáról folytatott előadás-sorozat második alkalma nem eszmecserét ígért, Gáncs Péter püspök és Smidéliusz Gábor rövid bevezetője után – részben a Déli Egyházkerület püspökének és az ifjúsági és gyermekbizottság elnökének a torokfájása miatt – kötetlen beszélgetés alakult ki.
Az idő rövidsége miatt azonban így is csak a meglévő problémák felvetéséig és a tervezésben rejlő veszélyek némelyikének a feltérképezéséig jutottak el a résztvevők.
Megvan-e az evangélikus egyházban a híveknek az a kritikus tömege, amely lehetővé tenné a nagyobb felekezeteknél bevált modellek alkalmazását? Megtaláljuk-e azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek révén a feltörekvő generáció is a gyülekezetbe integrálható? A sokféle spiritualitás megléte ellenére erős közösség kovácsolható-e a stabilitásra vágyó idősekből és a „fesztiválkereszténységben” örömüket lelő fiatalokból? Vagy éppen lehet-e kontraproduktív az egyházi iskola, ha nem jó az iskolalelkész, és létrehozható-e stabil egyetemi gyülekezetet a hétvégéjüket gyakran otthon töltő hallgatókkal?
Még hosszú út áll az evangélikus stratégia előtt; az ifjúsággal foglalkozó eszmecserén kiderült, hogy kérdések bizony szép számmal akadnak. Egy újabbat is ezek hosszú sora mögé kell tenni: vajon egy ennyire gyorsan változó – gazdasági és szellemi – környezetben lesznek-e rájuk megfelelő válaszok?
N. B.