Evangélikusok
Hogy szebb legyen a föld
Kovács László (1916–2009) emlékére
Február 26-án a barcasági Hosszúfalu-Fűrészmező evangélikus templomából kísértük utolsó földi útjára Kovács László nyugalmazott lelkészt, az Erdélyi Egyházkerület lelkészi közösségének korelnökét.
Kovács László 1916. február 9-én született az Arad megyei Borosjenőn, Kovács Tamás vasúti pályafenntartó munkás és neje, Holubek Zsuzsanna kilencedik gyermekeként. A népes családban – Pál apostollal szólva – „legnagyobb a szeretet” volt, amely nemcsak gyarapítani tudott sok mindent, hanem egyszersmind a nagy átlagnál szorosabbra is vonta a tagok közötti lelki kötelékeket.
Alig kétéves volt, amikor a trianoni döntés következtében megtörtént az impériumváltás. Ez az esemény sok tekintetben befolyásolta további sorsának alakulását. Így például évekkel később a színmagyar iskolát végzett fiatalembernek az új hatalom által elfogadott kis számú iskolák egyikében, Szatmárnémetiben színromán nyelven kellett érettségiznie.
A sikeres érettségi vizsga után a kolozsvári református teológiára jelentkezett. Tanulmányai végeztével 1938. október 18-án szentelték lelkésszé. Első szolgálati helye Nagyváradon volt, ahol segédlelkészként szolgált abban az időszakban, amikor a bécsi döntés következtében Erdély északi része visszakerült Magyarországhoz. Kovács László váradi segédlelkésznek így útlevélre volt szüksége ahhoz, hogy a Nagyváradtól délre eső szórványokban élő evangélikusokat pásztorolhassa.
1941-ben akkori püspöke, Túróczy Zoltán Nagyváradról Sepsiszentgyörgyre helyezte azzal a megbízatással, hogy ott egy életképes szórványmissziós központot hozzon létre. És ő megtette azt, amiért odaküldték. 1951-ig tartó sepsiszentgyörgyi szolgálata idejére esik a kézdivásárhelyi templom, valamint a sepsiszentgyörgyi első imaház felépítése, a háromszéki szórványban élő evangélikusok feltérképezése, nyilvántartásba vétele, voltaképpen a szentgyörgyi gyülekezet kialakulása.
Ugyanebben az időszakban épített ki életre szóló kapcsolatot a Barcaságon szolgáló kollégákkal és gyülekezetekkel, és – bevallása szerint – ezen kapcsolatok is hozzájárultak ahhoz, hogy 1946. augusztus 28-án a csernátfalusi templomban feleségül vette Kanabé Klára okleveles tanítónőt, akit szintén Szentgyörgyön ismert meg, és akivel azután hatvankét éven át éltek boldog házasságban.
Az egyház törvényeit tisztelő emberként rögtön nyugalomba vonulása után jelentkezett a csernátfalusi gyülekezetbe, melynek a szó legnemesebb értelmében aktív tagja volt szinte halála napjáig. Nemcsak rendszeres templomba járó, hanem olyan, aki komolyan érdeklődött az egyház dolgai iránt, és részt vett a különböző rendezvényeken. Nagyon fognak hiányozni azok a bibliaórákat követő beszélgetések, amelyek mindig azzal kezdődtek, hogy megköszönte a kapott igei üzenetet, utána pedig mérhetetlen tapintattal, szerénységgel és segítő szeretettel igazított ki tévedéseket, hívta fel figyelmemet apró, de annál lényegesebb dolgokra. Utolsó alkalommal a soron következő szeretetvendégségre készült. Énekeskönyvében megtalálták előkészítve az éppen soros Reményik-verset, amelyet ő már nem Csernátfaluban, hanem egy másik dimenzióban fog elmondani.
Hűséges csernátfalusi lett, de nem felejtette el volt szolgálati helyeit és azok egyháztagjait sem. Millió szállal kötődött hozzájuk. Irigylésre méltó emlékezettel, nevükön szólítva köszöntötte Sepsiszentgyörgyön egykori ismerőseit, barátsággal hívta meg otthonába az egyházmegyei közgyűlésre Csernátfaluba látogató bukarestieket, és nagy-nagy lelkesedéssel készült Fűrészmezőre, valahányszor meghívták egy-egy rendezvényre. Azt is elmondta, mennyire jólestek neki ezek a meghívások és az, hogy utóda és a gyülekezet presbitériumából többen rendszeresen látogatták.
Azt is el kell még mondanom, hogy amilyen hűséggel és elkötelezetten szolgálta megbízó Urát és egyházát, ugyanúgy járta végig útját családfőként is. Mint olyannak, aki meg-megfordultam otthonukban, életre szóló élményt jelentett az a – jó értelemben vett – patriarkális hangulat, amelyet maga körül teremteni tudott. A kölcsönös megbecsülés, tisztelet, szeretet légköre volt ez, melyet áldott emlékű hitvesével megéltek hat évtizeden keresztül. És ebben nevelték négy gyermeküket. Ketten közülük – a két idősebb fiú – Sepsiszentgyörgyön, az ikrek – egy lány és egy fiú – pedig már Fűrészmezőn születtek. Ezt kapták ők útravalóul, és sáfárkodnak vele azóta is. Egyikük Erdély hegyeiről írt könyvet, a másik évtizedek óta intézi egy élni akaró magyar iskola ügyes-bajos dolgait, a harmadik „Apácska” csendes szigorával kórust és vasárnapi iskolát vezet, a negyedik pedig zeneművet komponál, s a lelkészutánpótlásban próbál segédkezni. És mindegyikük nagy gonddal, szeretettel irányítgatta-irányítgatja gyermekeinek útját, a hat unokáét és két dédunokáét.
Próbálják megtanítani, továbbadni azt, ami „Apácska” életének lényege volt: Isten iránti bizalommal, az emberek iránti szeretettel és a feladat nagysága iránti alázattal szolgálni. Tenni a dolgukat, amíg idő és lehetőség van rá. Vagy – „Apácska” kedvenc verssorával szólva: „Vadócba rózsát oltok, / hogy szebb legyen a föld!”
Áldott legyen a mindenható Isten azért, hogy Kovács Lászlónak kilencvenhárom évnyi lehetőséget adott erre a munkára, áldott legyen az Isten azért a bizonyosságért, hogy Laci bácsi immáron otthon, a jó Atya országában pihenheti ki fáradalmait, és szemtől szemben láthatja megváltó Urát.
Pihenjen békében!