Egyházunk egy-két hete
Az egészség napja Győrött
Ötödik alkalommal rendeztek egészségnapot a győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központban. A március 2-i gazdag programmal a helyes életmódválasztásra, életmódváltásra igyekeztek biztatni a diákokat.
A már hagyományos nap keretében például az élelmiszer-adalékokról, a légszennyezés egészségügyi következményeiről, a helyes fogápolásról, a masszázs jótékony, továbbá a dohányzás káros hatásairól, az alkoholfogyasztás és a drogozás veszélyeiről, a mentálhigiénéről, a stresszről hallhattak előadást, illetve beszélgethettek a diákok. A helyes életmódválasztást, életmódváltozást szorgalmazó foglalkozásokat – többek között – orvos, pszichiáter, lelkész, kortárs képző, egészségügyben dolgozó egykori péterfys diák tartotta.
Természetesen nem csak egyetlen napot szentel az intézmény az egészségnevelésnek, a környezettudatos magatartás megismertetésének. Nemrégiben nyertek ötmillió forintot a környezetvédelmi minisztériumnak a Környezet és energia operatív program keretében kiírt pályázatán. A támogatott, hosszú távú program része – egyebek mellett – a helyi környezeti, természeti problémákkal kapcsolatos érzékenység kialakítása, a természet szeretetére nevelés, természetvédelmi, környezetvédelmi problémákkal kapcsolatos ismeretek átadása, a környezetetika hatékony fejlesztése az intézményben.
A nap megnyitóján Hallgatóné Hajnal Judit igazgató Mózes első könyvét idézte: „Uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain és a földön mozgó minden élőlényen! Azután ezt mondta Isten: Nektek adok az egész föld színén minden maghozó növényt és minden fát, amelynek maghozó gyümölcse van: mindez legyen a ti eledeletek. (…) És látta Isten, hogy minden, amit alkotott, igen jó.” Ezek az igék képezik egyúttal az iskola környezeti nevelési programjának mottóját is.
A Biblia szavai után az igazgató a felelős életre hívta fel a figyelmet.
– Luther szerint minden emberi test egyben Isten temploma, otthonának lehetősége, vagyis nem csupán a miénk. Ezt a napot minden évben annak szenteljük, hogy diákjaink szemléletét erről az alapról kiindulva formáljuk, alakítsuk. Végül hozzátette: – Meggyőződésünk, hogy nem létezik környezetetika valláserkölcs nélkül. Ezért még hangsúlyosabbnak érezzük az egyházi iskola nevelési programjában a tapasztalatokon alapuló, kreatív környezeti nevelést, az életminőség fogyasztáson túlra mutató tényezőinek keresését.
Gülch Csaba