A hét témája
Agenda 21
„Mit tegyünk, atyámfiai…?” (ApCsel 2,38)
Azoknak, akik felelősen gondolkodnak a világ jövőjéről, fenntarthatóságáról, egyáltalán a teremtésvédelem lehetőségeiről, és gyülekezeti tagként azt élik meg, hogy borús gondolataikkal magukra vannak hagyva, nincs olyan elérhető kör számukra, amelyben megoszthatnák másokkal töprengéseiket, új lehetőséget kínálunk.
Mérjük fel, hol állnak gyülekezeteink teremtésvédelmi, környezetvédelmi szempontból! Mit tettünk eddig gyülekezeti szinten, és mit tehetünk még? Miben kellene mielőbb elhatározásra jutni, és mi az, amiben kétséges, hogy az elkövetkező években képesek vagyunk előbbre jutni?
A tisztánlátás és a könnyebb áttekinthetőség érdekében az Ararát munkacsoport, melynek elsősorban az a feladata, hogy összefogja, lelkesítse és koordinálja az egyházon belül folyó teremtésvédelmi munkát, elkészített egy kérdőívet, ezt Agenda 21 néven adja közre. (Ez az eredetileg az ENSZ által 1992-ben Rio de Janeiróban Környezet és fejlődés címmel rendezett konferencián elfogadott akcióprogram, és a 21. század kihívásait és feladatait fogalmazza meg, ösztönözve a helyi szintű kezdeményezéseket.)
Bátorítjuk azokat a gyülekezeti tagokat, akik úgy érzik, hogy kellő támogatás mellett képesek arra, hogy gyülekezeti együtt gondolkodást kezdeményezzenek annak az anyagnak a segítségével, melyet most közreadunk: indítsanak el saját gyülekezetükben produktív, hoszszabb távú tervezést, alakítsanak ki cselekvési ütemtervet.
Ízelítőül néhány azokból a szempontokból, melyekre a kérdőív rákérdez. Mit tettünk például a természetes növényzet védelme érdekében; az ivóvízhasználat csökkentéséért; a talaj szennyezésének csökkentéséért; a belső terek zajszigetelése érdekében; a templom hőszigetelése ügyében; a szén- és fatüzelés kiváltása érdekében; a templom, a lakás és a termek energiatakarékos megvilágítása érdekében; a hulladék szelektálása ügyében; a környezetet terhelő vegyszerek használatának mérsékléséért? Az adott kérdés kapcsán hetes skálán jelölhető be az a szint, melyen az adott kérdésben a gyülekezet jelenleg áll, illetve amit 2008-ig tett, és amit 2014-ig tervez. Ha a gyakorlatban nem képes cselekvésre, mert anyagi és egyéb lehetőségei nem engedik meg, akkor a lelki, szellemi értelemben vett cselekvési szándék is feltüntethető a kérdőíven.
Kérjük azokat a testvéreinket, lelkészeket és nem lelkészeket, akik az Agenda 21 programnak az egyházunkon belüli megismertetésében és érvényesítésében szeretnének szerepet vállalni, azt a saját gyülekezetükben is megismertetni, jelezzék ezt az Ararát munkacsoportnak!
Az Agenda 21 kérdőív letölthető az Ararát munkacsoport honlapjáról.
Réz-Nagy Zoltán lelkész, az Ararát munkacsoport tagja