Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 12 - Se­gély­szer­ve­ző kül­misszi­ók­ban

Keresztutak

Se­gély­szer­ve­ző kül­misszi­ók­ban

A Ma­gyar Öku­me­ni­kus Se­gély­szer­ve­zet (MÖSZ) nem­zet­kö­zi fej­lesz­té­si mun­ká­i­ról tar­tott elő­adást Sze­lé­nyi Gá­bor az Evan­gé­li­kus Kül­misszi­ói Egye­sü­let (EK­ME) már­ci­us 16-ai al­kal­mán egy­há­zunk Ül­lői úti szék­há­zá­ban.

Az egye­sü­let­hez rég­óta kö­tő­dő ag­rár­mér­nök 2005-től dol­go­zik fő­ál­lás­ban a MÖSZ-nél, de kül­ső szak­ér­tő­ként már azt meg­elő­ző­en is részt vett a se­gély­szer­ve­zet mun­ká­já­ban. Je­len­leg a stra­té­gi­ai osz­tályt erő­sí­ti; kül­föl­di fej­lesz­té­si cél­te­rü­le­tek igé­nye­it és szük­ség­le­te­it mé­ri fel, és azok­ból ki­in­dul­va ter­vez pro­jek­te­ket, il­let­ve ke­res for­rá­so­kat a prog­ra­mok meg­va­ló­sí­tá­sá­hoz. Tar­tós ki­kül­de­tés­ben Szer­bia dé­li ré­szén, Szan­dzsák ré­gi­ó­ban tel­je­sí­tett szol­gá­la­tot, de a há­rom­gyer­me­kes csa­lád­apa pél­dá­ul Af­ga­nisz­tán­ban is meg­for­dult, igaz, oda csak rö­vi­debb idő­sza­kok­ra, egy-egy fel­mé­rés ide­jé­re uta­zott ki. Hét­fő es­ti lap­zár­tánk ide­jén tar­tott be­szá­mo­ló­já­ban rész­le­te­seb­ben min­den­eset­re e két em­lí­tett tér­ség­ben vég­zett mun­ká­ját is­mer­tet­te.

A tra­di­ci­o­ná­li­san bir­ka­te­nyész­tő vi­dék, Szan­dzsák kap­csán szó esett a MÖSZ ál­lat­ál­lo­mány-bő­ví­tő prog­ram­já­ról, mely­nek ke­re­té­ben nyá­ja­kat ad­tak a dél­szláv há­bo­rú ide­jén ju­ha­i­kat el­vesz­tő csa­lá­dok­nak, Af­ga­nisz­tán­nal kap­cso­lat­ban pe­dig el­ső­sor­ban az is­ko­la­épí­té­se­ket emel­te ki. Me­ző­gaz­da­sá­gi szak­em­ber­ként ter­mé­sze­te­sen a föld­mű­ve­lés af­gán le­he­tő­sé­ge­i­ről is szót ej­tett; a szél­ső­sé­ge­sen kon­ti­nen­tá­lis ég­haj­la­tú, si­va­ta­gos-hegy­vi­dé­kes észa­ki or­szág­rész dön­tő­en ter­mé­ket­len, a fo­lyó­völ­gyek­ben vi­szont szin­te min­den meg­te­rem(het).

Az 1991-ben ala­pí­tott se­gély­szer­ve­zet a fen­tebb em­lí­tett te­rü­le­te­ken kí­vül hu­ma­ni­tá­ri­us se­gé­lye­zést és/vagy fej­lesz­té­si mun­kát foly­tatott, illetve folytat a Kö­zel-Ke­le­ten (Gá­zai öve­zet, Li­ba­non), Dél­ke­let-Ázsi­á­ban (Srí Lan­ka) és a Ka­u­ká­zus észa­ki ré­szén (Cse­csen­föld) is. Kö­zép-Ke­let-Eu­ró­pá­ban Kár­pát­al­ján és Szé­kely­föl­dön is se­gít. (A ro­má­ni­ai ár­vi­ze­ket em­lít­ve Sze­lé­nyi Gá­bor fel­idéz­te, hogy az egyik te­le­pü­lé­sen a ká­ro­sul­tak­nak fon­to­sabb volt temp­lo­muk új­já­épí­té­se, mint sa­ját ott­ho­nu­ké.)

Mint az Evan­gé­li­kus Élet­ből tá­jé­ko­zó­dók nyil­ván­va­ló­an tud­ják, a MÖSZ ter­mé­sze­te­sen nem csak Ma­gyar­or­szág ha­tá­ra­in kí­vül dol­go­zik, sőt. Itt­ho­ni te­vé­keny­sé­gé­nek ge­rin­cét a csa­lá­dok és a gyer­me­kek vé­del­me, a haj­lék­ta­la­nok és a ro­mák se­gí­té­se, valamint a szen­ve­dély­be­te­gek el­lá­tá­sa ké­pe­zi. Fel­ada­ta­it töb­bek kö­zött az ala­pí­tó egy­há­zak tá­mo­ga­tá­sa­i­ból, ma­gán­sze­mé­lyek, cégek ado­má­nya­i­ból és pá­lyá­za­tok ré­vén lát­ja el; kül­ho­ni szol­gá­la­ta­it el­ső­sor­ban kül­ügy­mi­nisz­té­ri­u­mi és eu­ró­pai uni­ós for­rá­sok­ból fi­nan­szí­roz­za.

V. J.