Keresztutak
Segélyszervező külmissziókban
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖSZ) nemzetközi fejlesztési munkáiról tartott előadást Szelényi Gábor az Evangélikus Külmissziói Egyesület (EKME) március 16-ai alkalmán egyházunk Üllői úti székházában.
Az egyesülethez régóta kötődő agrármérnök 2005-től dolgozik főállásban a MÖSZ-nél, de külső szakértőként már azt megelőzően is részt vett a segélyszervezet munkájában. Jelenleg a stratégiai osztályt erősíti; külföldi fejlesztési célterületek igényeit és szükségleteit méri fel, és azokból kiindulva tervez projekteket, illetve keres forrásokat a programok megvalósításához. Tartós kiküldetésben Szerbia déli részén, Szandzsák régióban teljesített szolgálatot, de a háromgyermekes családapa például Afganisztánban is megfordult, igaz, oda csak rövidebb időszakokra, egy-egy felmérés idejére utazott ki. Hétfő esti lapzártánk idején tartott beszámolójában részletesebben mindenesetre e két említett térségben végzett munkáját ismertette.
A tradicionálisan birkatenyésztő vidék, Szandzsák kapcsán szó esett a MÖSZ állatállomány-bővítő programjáról, melynek keretében nyájakat adtak a délszláv háború idején juhaikat elvesztő családoknak, Afganisztánnal kapcsolatban pedig elsősorban az iskolaépítéseket emelte ki. Mezőgazdasági szakemberként természetesen a földművelés afgán lehetőségeiről is szót ejtett; a szélsőségesen kontinentális éghajlatú, sivatagos-hegyvidékes északi országrész döntően terméketlen, a folyóvölgyekben viszont szinte minden megterem(het).
Az 1991-ben alapított segélyszervezet a fentebb említett területeken kívül humanitárius segélyezést és/vagy fejlesztési munkát folytatott, illetve folytat a Közel-Keleten (Gázai övezet, Libanon), Délkelet-Ázsiában (Srí Lanka) és a Kaukázus északi részén (Csecsenföld) is. Közép-Kelet-Európában Kárpátalján és Székelyföldön is segít. (A romániai árvizeket említve Szelényi Gábor felidézte, hogy az egyik településen a károsultaknak fontosabb volt templomuk újjáépítése, mint saját otthonuké.)
Mint az Evangélikus Életből tájékozódók nyilvánvalóan tudják, a MÖSZ természetesen nem csak Magyarország határain kívül dolgozik, sőt. Itthoni tevékenységének gerincét a családok és a gyermekek védelme, a hajléktalanok és a romák segítése, valamint a szenvedélybetegek ellátása képezi. Feladatait többek között az alapító egyházak támogatásaiból, magánszemélyek, cégek adományaiból és pályázatok révén látja el; külhoni szolgálatait elsősorban külügyminisztériumi és európai uniós forrásokból finanszírozza.
V. J.