Kultúrkörök
Erős várak
Csókakő vára
A Fejér megyei, Székesfehérvárhoz közeli Csókakő várában egy forró augusztusi napon jártunk. Hétvégén, vasárnap. Ennek ellenére szorgos kezeket láttunk, amelyek serényen, kőről kőre, tégláról téglára pótolták a hosszú évszázadok során folyamatosan pusztuló erődítmény falait.
Azonban a vasárnapi munkavégzés kapcsán ne gondoljunk a Tízparancsolat megszegésére vagy a pihenőnapon a bevásárlóközpontokban munkára kényszerített dolgozókkal kapcsolatos, igencsak aktuális problémákra. Itt mindenki pihenésként, tartalmas hobbiként, a hétköznapok taposómalmából ily módon kilépve végezte ezt a nemes feladatot. Az 1995-ben létrejött, munkáját régészekkel és műemlékvédőkkel közösen, megfelelő szakmai háttér biztosításával végző Csókakői Várbarátok Társasága tagjaként, a helyi önkormányzat hathatós támogatásával.
A Vértes vonulatain trónoló várat a tatárjárás után, az 1200-as évek második felében emeltette a hatalmas és befolyásos Csák nemzetség. Első írásos említése 1299-re datálható. Évtizedeken át a család különböző ágai birtokolták, majd 1327-ben került királyi tulajdonba, az Árpád-kori Magyarország befolyását tovább erősítő Anjou uralkodók, Károly Róbert, majd Nagy Lajos kezébe, később a sárkányos lovag, a magyar trón mellett a német-római császári címet is megszerző Zsigmond király fennhatósága alá. Utóbb főúri családok, többek között a Rozgonyiak, a Kanizsaiak, a Nádasdyak bírták.
Az oszmán betolakodók 1544-ben hódították meg, és 1687-ig tartották megszállás alatt, bár a hadiszerencse fordultával hosszabb-rövidebb ideig a császári csapatok is ellenőrizték. A török kiűzését követően a Habsburgok Hochburg bárónak adományozták, majd a Lamberg grófi családé lett.
Mivel hadászati szerepe már nem volt, az 1800-as évek elején pusztulásnak indult, falai leomlottak, köveit széthordták, vitézségének egykori dicsfénye megkopott. Másfél évtizede tartó „rehabilitációja” azonban már napjainkban is jól látható és kézzelfogható eredményt hozott.
Rezsabek Nándor