Kultúrkörök
Értékes idő
Úgy emlékszem fiatalkoromból, hogy a számomra legértékesebb időszak mindennap az este volt. Ilyenkor lehet a leginkább kikapcsolódni, ha van valami jó műsor a tévében, vagy ha van kivel – testvérrel, szülővel, baráttal – jól eltölteni az időt. Egyet sohasem gondoltam: hogy ilyenkor jó lenne kint állni egy órán keresztül a jéghidegben egy húszéves kisteherautó platóján és dolgozni.
Iskolánknak, az Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziumának a 12. évfolyamos tanulói azonban már második éve lelkesen teszik mindezt, amikor a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Utcai Gondozó Szolgálatával a téli időszakban ételt osztanak budapesti hajléktalanoknak. Ebben a tanévben húsz diákunk jelentkezett, hogy szívesen részt venne az étkeztetési programban, és szívesen megismerné azokat az embereket, akik ezt foglalkozásszerűen űzik.
A hittanórákon rendszeresen szó van a rossz szociális helyzetben lévőkről, a hajléktalanokról is. Egészen más azonban beszélgetni a zárt falak között, a mi kis keresztény szigetünkön róluk, mint találkozni, beszélni, érezni velük. Az élethelyzetek és élettörténetek megtanítanak értékelni: értékelni őket és értékelni saját magunkat. A mindennapi kenyeret, a családot, az otthon melegét. Aki velük találkozott, gazdagabban tért haza. És nem csak lelki értelemben. Ezek az emberek megtanítják, milyen értékes a ruha, amelyet talán már egészen meguntál, mert kiment a divatból; megtanítják, milyen értékes egy párizsis zsömle, amelytől reggelenként már csömöröd van; megtanítják, milyen értékes egy pohár frissen főzött forró tea az ócska műanyag pohárban.
Érdekes folyamatnak lehetek fültanúja, amikor a helyszín felé még arról folyik a szó, hogy hányszor és mivel kell kezet mosni, ha végeztünk, és hogy „csak közel ne hajoljanak hozzám”. Visszafelé már csak a gondolatok maradnak, a csend, arcok, tizenéves gyerekek visszhangzó mondatai a sorból, akik büszkén vállalták születési dátumukat: 199…
Bizony, csak koldusok vagyunk, rászorulók, kiknek üres tarisznyáját most hajléktalanok töltötték meg az élet kincseivel.
Simon Attila iskolalelkész