e-világ
Tavasz van! Gyönyörű!
József Attila tizenkilenc éves korában írta tavaszünneplő versét, amelynek mondanivalója egészen egyszerű: „Mit beszélsz? korai? Nem volt itt sose tél! / Pattantsd ki a szíved, elő a rügyekkel…” Igazán a tizenkilenc évesek tudnak örülni a tavasznak, de idősebbek is átélhetik szépségét. Arra biztatok mindenkit, hogy ha teheti, ünnepeljen a természetben! Egyedül, párjával, családjával, barátaival, gyülekezeti kiránduláson.
Odvas keltikék borítják az erdő alját. Lilák és fehérek, mind ugyanahhoz a fajhoz tartoznak. Ez a kép Budán, a Normafától nem messze készült, de nagyon sokfelé gyönyörködhetünk bennük hegy- és dombvidéken, néha még az üde síkvidéki erdőkben is. Mikor hasonló látványban van részük, kicsik és nagyok kedvet kapnak hozzá, hogy örömükben csokrot kössenek, úgy, mint Piroska: „Azzal letért az útról, és tépegetni kezdte a sok tarka virágot, egyik szálat a másik után, előbb csak az út mentén, aztán egyre beljebb; mert valahányszor egyet leszakított, mindig úgy találta, hogy odább az a másik még sokkal szebb.” Jaj ne, baj lesz belőle!
Nem azért, mert a farkas kihasználja a helyzetet, hanem azért, mert az erdei virágszedés természetre gyakorolt hatásáról ma már mást gondolunk, mint a 19. század elején a Grimm testvérek. Visszaemlékszem egy sok évvel ezelőtti jelenetre. A templom előtt egy lány (vagy talán már asszony) ragyogó mosollyal mutatja a körülötte állóknak a virágokat, amelyeket reggeli kirándulásukon kötött csokorba. Megdöbben, mikor mondom, hogy ezek leánykökörcsinek, védett növények, nem szabad őket leszedni. (A templom és a lány neve a szerkesztőségben nincs meg, csak én tudom meg a rovatvezető, de nem áruljuk el senkinek.)
Virágszedő szokásaink abból a korból valók, mikor mindenki azt hitte, hogy annyi a vadvirág, hogy jut is, marad is, gyűjthet nyugodtan. Tekintélyes biológusunktól hallottam, hogy gimnazista korában, a második világháború után barátjával nagyokat kirándult a Budai-hegységben, és sokszor nagy csokrokkal tértek haza. Abban az időben február végétől olyan sűrű volt a hóvirágszőnyeg, szárazabb oldalakban annyi kökörcsin, hérics és tavaszi kankalin virított, és olyan bőségben kínálta magát a magyar zergevirág, hogy eszükbe sem jutott, hogy visszafogják magukat. Mikor májusban feltűntek a Hármashatár-hegyen az orchideafélék közé tartozó vitézvirág látványos, bíborvörös virágzatai, évről évre visszatértek, hogy kössenek egy-egy csokrot édesanyjuknak.
A két gimnazista lassan a virágok ismerőjévé és védelmezőjévé vált, de ahogy teltek az évtizedek, egyre több lett a kiránduló. Először csak a különlegességeket kellett védetté nyilvánítani, aztán már a gyakori virágok is megritkultak. Mikor a hóvirágot kereskedelmi célból nagy mennyiségben gyűjtötték, az egykori gimnazista így fogalmazta meg a probléma lényegét: „Mérjük meg a hóvirág fejecskéinek méreteit a Budai-hegység leglátogatottabb helyein, s hasonlítsuk össze távolabbi, eldugottabb élőhelyek virágaival, például a Börzsöny északi lejtőin. Az előbbiek mérete sokszor alig éri el az utóbbiak felét. Ennek oka az emberi kontraszelekció. Míg a természet beporzó rovarjai a legfeltűnőbb virágoknak adják a nagyobb esélyt a fennmaradásra (továbbszaporodásra), az ember ennek pontosan az ellenkezőjét teszi. Ezeket szedi le, s csupán a silányabbak érlelhetnek magot. A hóvirág-populáció ezzel minőségileg és mennyiségileg is károsodik. Sürgős intézkedésre volna szükség!” (Ennek a virágszedőnek kénytelen vagyok elárulni a nevét: Vida Gábor genetikusról, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjáról van szó.)
Sokan mások is megértették, hogy miért kell védeni a hóvirágot, őket a szedéstől és vásárlástól nem csupán a szálanként tízezer forintos büntetés veszélye tartja vissza.
Mi a helyzet a nem védett vadvirágokkal? Védett területen azokat sem szabad szedni. Arról, hogy védett területen kívül mi történik velük, a törvény nem rendelkezik. Én mégis arra biztatom a természetszerető olvasót, hogy adja tovább a hírt: a természet sokfélesége csodálatos ajándék. Az emberiség csak akkor tud megmaradni, ha hagyja működni a természetet. Még az erdők alján virító virágokat is. Kirándulásain ne szedjen vadvirágot! Se védett területen, se azon kívül. Se védettet, se nem védettet. Gyülekezeti kiránduláson aztán végképp ne! Hogy a virágillatú erdőkben még sok nemzedék átélhesse: Tavasz van! Gyönyörű!
Gadó György Pál