Keresztutak
Nyílt a Kapu
Hetvennél is több érdeklődő gyűlt össze március 20-án délelőtt Albertirsán, a Móra Ferenc Művelődési Házban. Dr. Dávidné Hídvégi Juliannának, a Kapu program kidolgozójának vezetésével arra keresték a választ, miként igazítható a program a helyi viszonyokhoz.
A Kapu program angol mintára született, önkéntes segítő szolgálat, amely a meglévő szociális és állami ellátó rendszer mellett, annak szolgáltatásait kiegészítve működik. A program részvevői önkéntesek, akik saját elhatározásukból térítésmentesen szánják szabad idejük egy részét arra, hogy segítsenek szociális, mentális vagy egészségi okokból rászoruló embertársaiknak.
Mi az a többlet, amelyet ez a rendszer nyújthat azoknak, akik szívesen tennének a velük egy településen élőkért, illetve azoknak, akik szívesen fogadnák ezt a fajta támogató szolgálatot? Az, hogy egységes képzéssel és koordinátori hálózattal is segíti a munkát és az egymásra találást.
Az önkéntes munka kapu lehet egy adott településen élő közösség tagjai között, akik szeretnének közösségként együtt élni, egymásra figyelni és tenni közösségükért. Kapu lehet a különböző szervezetek között is, amelyek akár intézményesen, akár civil szerveződésként ugyan azokon a területeken munkálkodnak, és keresik az együttműködés útjait. De kapu lehet a különböző társadalmi rétegek és korosztályok között is.
Az Alberti, az Irsai és a Pilisi Evangélikus Egyházközség elhatározta, hogy katalizátora, előmozdítója lesz ennek a törekvésnek. Így jöhetett létre Szmolár Attila alberti evangélikus lelkész szervezésében – Buda Annamáriának, az országos iroda diakóniai osztálya vezetőjének hathatós segítségével – ez a „kapunyitás”.
A műhelymunka során elkezdődhetett a közös felkészülés és a program elemeinek helyi viszonyokhoz igazítása. Asztaltársaságok alakultak, amelyekben a települések önkormányzati, egyházi vezetői és a szociális ellátórendszerekben dolgozók mellett jelen voltak a majdani önkéntesek és segítségre szorulók képviselői is. Közösen kerestek válaszokat az alapkérdésekre: helyi szinten kik lehetnek az önkéntesek, hol és milyen formában nyújthatnak hathatós segítséget, és hogyan támogathatják az önkéntesek munkáját a helyi gyülekezetek és önkormányzatok?
Megszületett az a logó is, amely Albertirsa és Pilis város Kapu programjának szimbóluma lehet. Várhelyi György Albertirsán élő szobrászművész pedig felajánlotta, hogy emlékérmet készít, és megalapítja „a legjobb önkéntes” díját, ezzel is ösztönözve a program leendő munkásait.
A kapunyitás után természetesen még sok lépés van hátra. Tudják a szervezők is, hogy a munka gyakorlati része csak most kezdődik. Mégis nagy a jelentősége annak, hogy a résztvevők megtapasztalhatták: vannak szép számmal olyanok, akik nyitottak, és tenni szeretnének a velük egy településen élőkért. Mert felismerték, hogy óriási szükség van a pozitív példákra.
Túri Krisztina