Evangélikusok
Idegrendszer is kellett a sikerhez
A soproni Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola két végzős diákja, Horváth Zsuzsanna és Elek Gabriella dobogós (1. és 3.) helyezést ért el a szakmacsoportos szakmai előkészítő érettségi tantárgyak versenyén (SZÉTV), az egészségügy szakmacsoporton belül. A Szolnokon április 6–8-án megrendezett versenyről, az izgalmakról és örömökről diáktársaik kérdezték őket és felkészítő tanárukat, Tóth Lászlóné Weisz Zsuzsannát.
– Honnan lehetett tudni a versenyről?
Zsuzsa néni: Az oktatási minisztérium honlapján olvastam a szakmai tantárgyakból rendezett országos szintű versenyre szóló felhívást. Azt gondoltam, hogy az emelt szintű érettségire készülő tanítványaimnak segít a felkészülésben és a kellő rutin megszerzésében.
– Voltak-e már a korábbi években is résztvevők az iskolából?
Zsuzsa néni: Ilyen országos szintűn nem, csak területi versenyeken. 2004-ben Győrből elhoztuk a második és az ötödik helyezést.
– Hány fordulóból állt a megmérettetés?
Gabi: Kettőből. Az első csak írásbeli volt, amit az iskolában írtunk, és Zsuzsa néni javította, a döntő pedig Szolnokon volt, írásbeli és szóbeli egy bizottság előtt.
– Lányok, mit éreztetek akkor, amikor bejutottatok a döntőbe?
Gabi: Nagyon megijedtem, mert tudtam, hogy rengeteget kell még tanulnunk rá.
Zsuzsi: Az volt a probléma, hogy három héttel a döntő előtt tudtuk meg, hogy mehetünk, és ötféle tantárgy négyévnyi anyagát kellett átnéznünk. Ráadásul három héttel az érettségi előtt.
– Az egészségügyi ismeretek mely területeiből kellett felkészülnötök?
Gabi: Az emberi test, általános lélektan, fejlődéslélektan, gondozástan és egészségtan.
– Melyik a legnehezebb?
Gabi: A lélektanok. Bármennyire is azt hihetné mindenki, hogy az anatómia a legnehezebb, az egy körvonalazott, áttekinthető tudomány. A lélektan nem olyan megfogható.
– Mikor odakerültetek, mi volt a legnagyobb kihívás?
Zsuzsi: Nagyon féltünk a szóbelitől, de mikor megkaptuk az írásbeli feladatsort, rájöttünk, hogy attól kellett volna félnünk.
Zsuzsa néni: Sok kérdés vonatkozott az anatómiára, különösen az idegrendszerre és a hormonális rendszerre. A lányok jó megoldásainak azért is örülök, mert nagyrészt egyedül kellett ezeket az anyagrészeket átnézniük, hiszen nem volt elég időnk, hogy mindent alaposan megbeszéljünk.
– Miért jelentkeztetek a versenyre?
Zsuzsi: Jó felkészülés volt az érettségire, másrészt többletpontokat kapunk érte a felvételinél. Az első tíz helyezettnek, így nekünk is nyolcvan pont jár. Meg a tanáraink is örülnek neki.
– Lehet, hogy egy kicsit az ő érdemük is?
Zsuzsi: Hát persze.
– Milyen volt átélni a versenyhelyzetet?
Gabi: Furcsa volt, hogy nemcsak az egészségügyi ismereteinket kellett „mozgósítani”, hanem kénytelenek voltunk mindenféle ötletet alkalmazni, kombinálni. A szóbeli pedig attól volt izgalmas, hogy még nem voltunk ilyen helyzetben, amikor összeszedetten előadást kellett tartanunk egy tudományos témáról. Ezután már az érettségi sem lesz nehéz.
– Milyen érzés volt meghallani a jó eredményeket? Mit éreztetek?
Zsuzsi: Én nem hittem el.
Békés Brigitta, Csáki Alexandra, Finta Zsanett 12. osztályos diákok