Evangélikusok
Istentisztelet-közvetítés a rádióban
Bemutatkozik a Pécsi Evangélikus Egyházközség
Dél-Baranya a magyarországi reformáció egyik bölcsője volt Sztárai Mihály laskói működésének köszönhetően. Ez időből pécsi lutheránus gyülekezetről nincs tudomásunk. Nendtvich Tamás evangélikus vallású gyógyszerész 1804-ben telepedett le Pécsett, és Borbély József bonyhádi lelkészt kérte fel, hogy házában istentiszteletet tartson. Ahogy a családok száma szaporodott, úgy kerestek állandó és nagyobb helyet találkozásaikhoz, míg 1868-ben az egyházmegyei közgyűlés Pécset anyaegyházzá nyilvánította. 1869-ben a gyülekezetnek már saját lelkésze lett Jeskó Lajos személyében.
Saját templomukhoz már 1846-ban kérték a telket a várostól. Meglévén a telek az akkori Kert utcában – ma Dischka Győző utca –, a püspöki kertek területén, megkezdődött az építkezés. A kész templomot 1875. szeptember 22-én vette át a bizottság a vállalkozótól, bár felszentelésével nem várták meg az átadást, ez már április 18-án megtörtént Karsay Sándor szuperintendens szolgálatával. Az orgona készítésével a helyi orgonaépítőt, Angster Józsefet bízták meg, akinek ez volt a tizenhatodik alkotása. Az oltárkép Madarász Viktor festőművész munkája.
A gyülekezet történetében az egyik legnagyobb hatású lelkész Baldauf Gusztáv volt, aki 1917-től haláláig, 1931-ig szolgált az egyházközségben. Ő teremtette meg az alapjait a róla elnevezett szeretetotthonnak, amely ebben az évben egy új beruházásnak köszönhetően Pogányba költözött.
A lelkipásztori szolgálatot Takó István folytatta 1931-től 1944-ig, őt Káldy Zoltán követte. A háború utáni időszak az ébredés és evangélizációk időszaka volt Pécsett, és Káldy Zoltán karizmatikus személyisége nagyban hozzájárult a pezsgő gyülekezeti élet létrehozásához. Káldy püspökké választása után Balikó Zoltán lett a gyülekezet lelkésze, aki 1990-ig volt az egyházközség parókusa.
Az ezer főt alig meghaladó pécsi gyülekezethez kiterjedt szórványterület tartozik, amelynek kiemelt települései Pogány, Vasas, Kozármisleny, Szigetvár. A komlói filiában néhány éve az ott lakó Mónus Györgyi lelkésznő szolgál.