e-világ
Mit tanulhatunk a természeti népektől?
A Föld napján, április 22-én olvastam, hogy a bennszülött népek klímaváltozási világtalálkozóján nyolcvan ország négyszáz bennszülött népcsoportjának küldöttei gyűltek össze Alaszkában.
Az egyik fájó téma az volt, hogy vannak, akiknek már menekülniük kell a globális felmelegedés miatt. Alaszkában egyelőre csak háromszázhúsz ember kényszerült arra, hogy az olvadás miatt falujától kilenc kilométerre, egy magasabban fekvő területre költözzön, a Csendes-óceán déli részén fekvő Carteret-szigeteket viszont a napokban háromezer őslakosnak kell elhagynia a vízszint emelkedése következtében.
A bennszülött népek összlétszámát háromszázötvenmillióra becsülik. Képviselőik elmondták, hogy maguknak nem az áldozat szerepét szánják, hiszen sok olyan ősi tudás birtokában vannak, amelyek jól hasznosíthatók a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Ma már szenzációnak számít, ha bolygónkon olyan törzset találnak, amely nincs kapcsolatban a civilizált világgal. De azért olyanok vannak, amelyeknek az életében saját hagyományaik egyelőre fontosabbak, mint a fogyasztói világ. Ilyen életmódot folytató emberekkel én is találkozhattam.
Ez a történet is evangélikus gyökerű. Több mint tíz éve egy kelenföldi szeretetvendégségen dr. Csepregi Márta finnugor nyelvész tartott előadást Szibériában élő nyelvrokonainkról. Ő akkor már többször járt egy hanti családnál, diákat is vetített a rénszarvastartók hétköznapjairól. A téma magával ragadott, elhatároztam, hogy megpróbáljuk filmen is bemutatni a hantikat. Néhány hónapos előkészület után egy hétig Szurgutban, a most már Magyarországon is ismert nevű olajvárosban küszködtünk az orosz hatóságokkal, de megérte.
Egy szép március végi napon Mártával és a stábbal együtt ott álltunk a méteres hóban egy világvégi vasútállomáson, és egyszer csak feltűnt egy hanti család. Papa, mama, kislány, kisfiú, a kedves ázsiai arcok alig látszottak ki a rénszarvasbundából. Mintha egy meséből léptek volna elő. A mínusz húszfokos időben motoros szánjukon vittek minket a téli szálláshelyükre, egy barátságos gerendaházba.
Márta ismerte a körülményeket, nekünk is elmondta, hogy a hantik öt-hat magyarországnyi törzsi területei alatt a világ egyik legnagyobb olajmezőjét találták meg. Joszifék közvetlen közelében is folyt a kitermelés. Bár mi csak nagy fehér hómezőket és szép fenyőfákat láttunk, tudtuk, hogy szennyezettek a vizek, sokkal kevesebb a folyókban a hal, és szinte teljesen eltűntek a vadászható prémes állatok. Ugyanakkor a LukOil – azóta a benzinkútjaik itt vannak Magyarországon is – kárpótlásképpen motoros szánt, benzint, tejkonzervet és édességeket ajándékozott a bennszülötteknek. Persze kívülről nézve ez is inkább átok volt, mint áldás, felőrölte a hantik hagyományos életét.
A népet ősi szabályai arra tanították, hogy óvni kell a természetet. Ha arra kényszerültek, hogy kivágjanak egy fát, előtte a fa szelleméhez fohászkodva bocsánatot kértek. Joszif nagyon értett a faragáshoz, felesége, Rima meleg és tetszetős rénszarvasbőr csizmát varrt, esténként élveztük a lassú, békés hangulatú beszélgetéseket. Joszifnak még abból az időből is volt egy története, mikor a hantik és a magyarok együtt kenuztak a nagy folyón. A hantik életét gazdagnak és sokszínűnek láttuk, de aggódva kérdeztük egymástól, hogy vajon meddig tudják megőrizni.
Tíz év után, tavaly nyáron ismét Joszifékhoz érkeztünk, hogy felnőtt, húszéves lányuk életén keresztül mutassuk be a hantik előtt álló lehetőségeket. Aliszka fél évig Budapesten tanult, de már előtte, a hanti-manszijszki egyetemen megismerkedett a fogyasztói társadalom vonzerejével. A család a rénszarvasok mozgását követve most is évszakonként más-más szálláshelyen lakik, de míg tíz éve tavasztól őszig sátorban éltek, most már mind a négy szálláshelyen faház áll. A tévéantennát nehéz beállítani, de a monitor és a DVD-lejátszó jól működik, viszik magukkal, ha a rénszarvasok megindulnak. Főleg a gyerekek miatt.
Aliszka nyelveket és néprajzot tanul, Sztyopa olajmunkás lesz. Ha szünetben hazajönnek a tajgára, visszailleszkednek az otthoni életbe, de esténként a villódzó képekről nem szívesen mondanak le. Mobiltelefonja mindenkinek van.
Igazából arra számítottunk, hogy tíz év alatt többet változott az életmódjuk. Persze ma már nemcsak vadhúst, halat, otthon sült kenyeret és bogyókat esznek. Ötven kilométerre van a bolt, de a terepjáróval néha elmennek bevásárolni.
Néztük a gyönyörű, ácsolt raktárak körül hánykolódó műanyag palackokat, és arról beszélgettünk, hogy bőven lenne mit tanulnunk egymástól. Mindent meg kellene őrizni a régi hagyományokból, csak a házakra kellene napkollektort és napelemeket tenni és a fűtést sokkal gazdaságosabbá alakítani. A hantik most nem fejik a rénszarvasokat, pedig más északi népektől eltanulhatnák a rénszarvassajt-készítést. De a legfontosabb, hogy megmaradjon szellemi gazdagságuk, és ne ragadja őket magukkal a fogyasztói világ. Ezt persze nekünk is meg kellene tanulnunk – nem csak a globális felmelegedés miatt.
Gadó György Pál