evél&levél
Pálma néni
Szomorúan vettem a hírt Schelken Pálma néni haláláról (Evangélikus Élet, 2009. április 26.), ugyanakkor az Úr nagy irgalmát is érzem, hiszen kilencvenöt évig élni nagy kegyelem. S én is nagyon örülök annak, hogy ismerhettem, hogy sokat beszélgethettem vele.
2002–2003-ban a révfülöpi Evangélikus Oktatási Központ vezetője voltam; sokfelé hirdettük a központ programjait, s vártuk a vendégeket. Így hívott fel Pálma néni, s kérte, hogy ha jön, menjek ki érte a vasútállomásra, mert nehéz a táskája. Nem tudtam, pontosan mennyi idős, bár azt sejteni lehetett a hangjából, hogy nem fiatal. S amikor találkoztam vele, meglepődtem, mert egy idős, de jókedvű, végtelen energiájú és kisugárzású hölgy állt előttem.
Hamar összebarátkoztunk. A központ dolgozói azon igyekeztek, hogy a lehető legkényelmesebben érezze magát a házban, és mindennel meg legyen elégedve. Kicsit lepihent, de nem hagyott sok időt a semmittevésre, hiszen vallotta, neki dolga van. Nem sétálgatni jött, hanem dolgozni. Elmesélte munkáit, hogy mennyit fáradozik azon, hogy minden kulturális programon ott legyen. Nagyon örült, ha egy kiállításról, megnyitóról hallott, s persze rögtön tudósította az Evangélikus Életet. Úgy érezte, neki ez a dolga, ha nem teszi, akkor nem tud a programról az olvasó, s az nagyon rossz lenne.
Csodáltam energiáját, idős kora ellenére is fiatalokat megszégyenítő lendületét. Törékeny teste volt, néha azt lehetett hinni, összeroppan. Kezén fájdalmas göbök voltak. Egyszer megkérdeztem, nem fáj-e a keze, mert mindig kézzel írta tudósításait. „Dehogynem – mondta –, de ha dolgozom, elfelejtem.”
Tetszett neki Révfülöp, s az első látogatást több is követte. Ha csendet kívánt, nyugalmat maga körül, eljött, és a Balaton szépséges színein pihentette szemeit. Többször vittem Tihanyba, hiszen a Tetőtéri esték előadásait nem mulasztotta el. Sokszor hozzászólt, szellemi aktivitását csak bámultam.
Amikor elkerültem Révfülöpről, kaptam tőle egy könyvet ajándékba. Sokat gondoltam rá, s mindig örömmel olvastam írásait. A betegség neki is fájt, de hatalmas hite volt, végtelen szeretete Isten iránt. Sokszor mondta: „Tudod, a munka gyógyít.” Igen, ha dolgozott, soha nem érzett fájdalmat. Munkássága, életszeretete, az értékek tisztelete és továbbadása példa előttünk. Hiányozni fog, de hiszem, hogy a földi fájdalmak nélkül Isten közelében békésen pihenhet. Emlékét őrizzük!
Somogyi Veronika (Alberti)