Kultúrkörök
Kiránduló gyülekezetek figyelmébe
A szelestei arborétum
Magyarország a termálvizek országa – halljuk gyakran. Ám egy kis túlzással hozzátehetnénk: meg az arborétumoké. Hiszen hazánk nem egészen százezer négyzetkilométerén számtalan arborétumot, botanikus kertet, díszparkot találhatunk. Mint például a dunántúli gyöngyszem, a Sárvártól és Szombathelytől egyaránt kőhajításnyira lévő szelestei arborétum.
A Szeleste falu közepén elterülő, Festetics Andor által 1873-ban alapított, gyermekkorunk mesebeli erdejét idéző kert az angol kertépítési hagyományokat követi. Vadregényes bozótos, szelíd ligetes erdő és pázsitos rét váltják egymást utunk során.
Az alkotók hozzáértését és a növények iránti szeretetét tükrözi a kialakítás. Girbegurba utakon, különleges fenyvescsoportok és tiszafák között sétálhatunk a csendben, amelyet csak a madarak élénk csiripelése tör meg időnként. A nyíló virágok különös színekben tarkállanak, illatuk betölti a levegőt. A zöld színnek pedig talán az összes létező árnyalata megtalálható. Az árnyas fák alatt járva-kelve megpihen a test, megnyugszik a lélek.
Az egyébként nem nagy park közepén álló egykori Festetics-kastély ma szálloda. Főúri pompája lenyűgöző. Tornyába felkapaszkodva messzire kalandozhat tekintetünk a vasi dombokon, Kemenesalja szelíd lankáin.
A szálló mellett ottjártunkkor élénk munka folyt. A tulajdonos nővérének kezdeményezésére – és sok jó szándékú ember együttműködésének köszönhetően – egy kicsiny kápolna kialakításán fáradoztak. Az egykori kútházat alakították át – különös leleménnyel – vörösréz kereszttel díszített, égbe törő tornyú kápolnává. Jó szándékukat mi sem jellemzi jobban, mint hogy a kis szakrális épületet a hálaadás, az elmélyülés, az Úrhoz fordulás helyének szánják mindenki számára. „Mindig nyitva lesz” – ígérték. S aligha kell kételkednünk a lelkes építők szavában.
A Dunántúlon járva, a nyugati országrész felkeresésekor érdemes úgy tervezni programunkat, hogy útba ejthessük ezt a csöppnyi csodát, amely jelenleg az önkormányzat kezelésében és gondozásában van, és szabadon, korlátozás nélkül látogatható.
S ha már szót ejtettünk a termálvizekről, érdemes megjegyezni, hogy a szomszédságában levő – májustól üzemelő – fürdőt a helyszínen fúrt kútból látják el az igen magas ásványianyag-tartalma miatt a gazdag hazai „vízkínálatban” is előkelő helyen jegyzett vízzel.
Gyarmati Gábor