Kultúrkörök
Erős várak
Az erdélyi Medgyes városerődítése és erődtemploma
Dél-Erdély három nagy lélekszámú, történelmi hagyományokban igen gazdag, szászok által felvirágoztatott nagyvárosa, Brassó, Nagyszeben és Segesvár mellett érezhetően háttérbe szorul Medgyes városa, mind a Magyarországról oda irányuló utazásokat, mind a határon túli témákkal foglalkozó sajtót tekintve. Pedig történelmi vonatkozásai okán érdekes, műemlékekben igen gazdag, egykoron evangélikus németek által felvirágoztatott településre érkezhet a történelmi Szászföld utazója.
A honfoglalást követően székelyek, majd Rajna- és Mosel-vidéki németek és vallonok lakták (az utóbbiakat 1146-ban II. Géza királyunk telepítette le a később Királyföldnek nevezett területre).
A város első hivatalos említése 1267-ből származik, 1318-tól a szász univerzitás Medgyes székének központja, 1359-től szabad királyi város. Több országgyűlés színhelye, az önálló Erdély politikai életének fontos színtere, fejedelmek eskütételének és trónfosztásának szemtanúja. A trianoni tragédiáig a segesvári székhelyű Nagy-Küküllő vármegye része. 1919. január 8-án a szász nemzetgyűlés itt mondta ki a Romániához való csatlakozást.
Legfőbb nevezetességei a város erődítményrendszeréhez kapcsolódó belső, valamint külső, egykoron vizesárok övezte bástya- és kaputornyai. Többségüket a helyi mesteremberek céhei építették, így többek között Aranyművesek, Kerékgyártók, Kötélsodrók, Szabók tornyának nevezik őket. A belső védőfal öleli körül a régi városházát, a harangtornyot, az egykori evangélikus iskolát és lelkészlakot és azt, ami minden erdélyi szász nagyvárosban és faluban rabul ejti a látogatót: az ódon, robusztus falakkal övezett, ugyanakkor a legkifinomultabb ízlésről tanúskodó evangélikus erődtemplomot.
A 15. századi, négy korábbi egyház, utóbb egy bencés templom alapjain emelt késő gótikus istenházát Szent Margitnak szentelték, és a gyülekezetnek, illetve a városnak a lutheri tanokra történt áttérése óta szolgál az evangélikusoknak. Megközelítőleg hetvenméteres tornyába záratta Mátyás király a később Drakulaként elhíresült havasalföldi Vlad Tepest; négy fiatornyos toronysisakja 1551-re készült el.
A híres berethalmi templomhoz hasonlatos, gótikus szárnyas oltárja kiemelkedő művészeti alkotás, akárcsak kőfaragványai, de értékesek az elhagyott szász templomokból idekerült oltárok és kegytárgyak is. Orgonája 1732-ből származik; páratlan hangzását a helyben megvásárolható CD-k jóvoltából akár egy kényelmes karosszékben ülve is élvezhetjük.
R. N.