A hét témája
Kiállítás az otthonteremtőről
„Emlékeztek, gyerekek?” – nézett körbe a zsúfolásig megtelt Evangélikus Országos Múzeumban D. Keveházi László nyugalmazott esperes, egyháztörténész május 14-én este, és tekintetével a mára meglett korú, őszülő halántékú valamikori Gaudiopolis-polgárokat kereste. Nem hiábavalóan, hiszen a hajdani ifjúsági állam lakói közül – kiknek anno ő volt az első miniszterelnöke – szép számban jelentek meg az Otthonteremtő című kiállítás megnyitóján; volt, aki egyenesen Izraelből érkezett.
A pártfogoltakon kívül az „ünnepelt” egykori munkatársai közül is többen eljöttek az alkalomra, hogy Sztehlo Gáborra emlékezzenek. Arra a Sztehlo Gáborra, aki – miként személyes hangvételű beszédében D. Keveházi László összegezte – a gyerekeknek megmentőjük, atyjuk és pásztoruk volt egy személyben. Megmentőjük, aki nem félt volna saját életét adni az övékért. Atyjuk, aki a szüleiket-családjukat próbálta pótolni. Pásztoruk, aki legfőképpen nem az igehirdetésével, hanem az életével prédikált előttük.
Az Evangélikus Országos Múzeumban szeptember 30-ig látható kiállítás döntő része Sztehlo Gábor gyermekmentő munkáját mutatja be, elsősorban fotókon, illetve a hozzájuk tartozó képaláírásokon keresztül. A rendhagyó képaláírások többsége Sztehlo saját, valamint kortársainak visszaemlékezéseiből vett idézet, de olvashatunk szemelvényeket a gyermekmentőről írt könyvekből is.
A tárlat kurátora, Kertész Botond történész igyekezett úgy összeállítani az anyagot, hogy valamennyire a templom- és parókiaépítő, gyülekezetszervező lelkésznek, az első magyarországi evangélikus népfőiskola alapítójának képét is felvillantsa.
Sztehlo Gábor szeptember 25-én lenne százéves. Május 25-én konferenciát rendeznek tiszteletére, a születésnapon pedig a gyermekmentőt mintázó szobrot leplezik le Budapest szívében, a Deák téren.
A centenárium alkalmából a Magyarországi Evangélikus Egyház a 2009. esztendőt Sztehlo-évként hirdette meg, hogy minél sokrétűbben mutatkozhasson meg a diakóniai vezető (példa)képe.
Vitális Judit