A hét témája
Trianoni emlék
A trianoni rablóbéke évfordulójára való emlékezés alkalmával nem az állami protokoll, hanem a nemzeti lelkiismeret szólal meg. Szimbolikus erejű e nap, amely mintegy nagy magyar siratófal, magába foglalja az azóta eltelt kilenc évtized magyar történelmének minden sorscsapását, tragédiáját. Nem hangos esemény, hanem néma fogösszeszorítás, nagy nemzeti sóhajtás. Trianonban egy nemzetet ítéltek ártatlanul életfogytiglanra, némaságra ítéltetve, egy nagy, örökös Héttoronyba zárva.
Reményik Sándor erdélyi evangélikus költő fogalmazta meg talán legszebben a nemzet érzését, mikor Trianont Mohács után című versében a másfél százados török uralommal vetette össze: „Éjszaka jön, százötven éves éj. / S ki éjben születik majd, mit csináljon? / Dolgozzék, imádkozzék, tűrjön, várjon, / S a sírba is reménysugárral szálljon, / Ha könnyel sózott kenyerét megette. / Mert változnak a csillagok felette.”
Hiszen nem érdemli meg az a béke nevezetet, ami egy véres világháború következményeként, erőszakból született. Nem lehet igazságnak nevezni azt, ami lehetővé tette a nemzeti kisebbségek fojtogatásának égbekiáltó igazságtalanságát. Nem lehet béke az, ami húsz év múlva egy újabb, soha nem látott méretű világégéshez vezetett.
A Trianonra való emlékezés nem örökös sebnyalogatás, hanem a nemes fájdalom tudatában való józan számvetés.
Június 4-ének, nemzeti elveszejtésünknek évadján, mint a temetőben, csendesen fejet hajtunk. Végiggondoljuk mindazokat a kálváriás időket, amelyeken szinte minden magyar család azóta végigment: nagyon kevesen vannak olyanok, akik családjuk, szülőföldjük múltjában nem találnak egy-egy elfelejtett sírhalmot, szomorú eseményt.
Trianon emléknapja arra figyelmeztet, hogy nem felejthetjük el ezeréves történelmünk vérrel megszentelt drága emlékeit.
A pozsonyi Szent Márton-koronázódóm előtt állva, amelynek tornyán a magyar korona emlékeztet arra, hogy századokon keresztül itt koronáztak magyar királyokat, itt hangzott el a Szent István-i eskü – elgondolkozunk.
Elfelejthetjük-e az evangélikus egyháztörténet ősi felvidéki emlékeit, a késmárki fatemplomot, a pozsonyi líceumot, az eperjesi kollégiumot? Az elfelejtett országrészekre emlékeztetnek Reményik Sándor Atlantisz harangoz című versének sorai: „Mint Atlantisz, a régelsüllyedt ország, / Halljátok? Erdély harangoz a mélyben. / Elmerült székely faluk hangja szól / Halkan, halkan a tengerfenéken. / Magyar hajósok, hallgatózzatok, / Ha jártok ottfenn förgeteges éjben: / Erdély harangoz, harangoz a mélyben.”
De a trianoni nemzeti sorstragédiára való emlékezés figyelmeztet arra, hogy nincs jogunk lemondani határon túli testvéreink alapvető jogairól.
Tudnunk kell, hogy hűséges magyarok, bátor tisztviselők nem tették le az idegen államra az esküt – elvesztve ezért állást, lakást – évekig vagonban lakva tengődtek. Ismernünk kell Kendeh Gusztáv kolozsvári, Egyed Aladár sajógömöri és Szánthó Róbert szabadkai evangélikus lelkészek nevét, akiket nemzetükért való kiállásuk miatt üldöztek el szülőföldjükről. Fontos a határon túliakkal való törődés, a velük való összefogás.
E végvári magyar helyzetre figyelmeztet Reményik Keserű szívvel című versében: „Keserű szívvel bizony mondom néktek, / Ti csonka-magyarok: / Az ország szíve, Magyarország szíve / Ma már a Végeken dobog. / Hangos szóval hiába fogadkoztok: / Hogy „soha” s „mindörökké” – / Az ország szíve, Magyarország szíve / Ott ver, hol Magyarország nincsen többé.”
A Trianonra való emlékezés a negyvenévi diktatúra ördögi tervét leplezi le, a bűnös nemzet vádját, történelmünk elfelejtetésének lelki súlyát. Magyarország 1944 óta megszállt, megalázott ország, nagyhatalmak, diktatúrák, nemzetközi erők játékszere. Kimondani is sok: a negyvenévi diktatúrára csak két hét szabadsága esett, de ez is véresen leveretett.
1988-ban éppen az erdélyi testvéreinkért való aggodalom űzött az utcára és olvasztott egységbe több tízezernyi szabadságvágyó magyart. De csalódnunk kellett, hiszen öt éve régi-új uraink 2004. december 5-én döbbenetes módon tagadták meg e nemzeti szolidaritást.
Ma már a maradék ország küzd magáért, becsületért, minden talpalatnyi földért, iskoláért, templomért, biztonságos és méltó emberi életért. Hisszük, hogy talán éppen e katartikus mélypont kovácsol össze. Hisszük, hogy mégis lesz magyar feltámadás.
Czenthe Miklós