Keresztutak
kötet II. János Pál pápa életútjáról
„Találkozunk a paradicsomban”
Különleges könyv jelent meg tavaly decemberben. Arturo Mari, hat pápa fotósa közzétette II. János Pál pápáról szóló emlékeit, fotói kíséretében. Az első lengyel kiadás után immár magyarul is olvasható kötet a Heti Válasz Kiadó gondozásában és a Missio Christi Alapítvány közreműködésével látott napvilágot, Találkozunk a paradicsomban címmel. Arturo Mari fiúi szeretettel szól a pápa mindennapjairól, felvillantja szokásait, találkozásait államfőkkel, szegényekkel vagy épp leprásokkal. Megtapasztalhatjuk csodatévő hatalmát, lelki- és akaraterejét, majd a betegségével vívott heroikus küzdelmét, földi „találkozásait”, elmélkedéseit Krisztussal.
Arturo Marit szinte fiaként szerette és „viselte el” naponta maga mellett a pápa. A könyv budapesti bemutatóján találkozhattunk a pápa fotósával. Megható egyszerűséggel, ezáltal hitelesen idézte fel pályája kezdetét és legmegkapóbb emlékeit II. János Pál pápáról. Ugyanilyen ihlettel és szeretettel emlékezik a kötetben a szentatyáról.
Előszavában Erdő Péter bíboros így fogalmaz: „Arturo Marinak megadatott, hogy II. János Pálhoz való közelsége révén emlékezete a fényképezőgép lencséjéhez hasonlóan fogadhassa magába a pápa személyes kisugárzásának legapróbb részleteit is.”
A Találkozunk a paradicsomban lírai képeket és emlékeket idéz fel a pápáról, sok személyes történeten át. Kiváló kérdezőjének, Jaroslaw Mikolajewskinek a kérdései nyomán a fotós egyik emléket fűzi a másikba, az olvasó pedig halad vele előre, egyre mélyebbre, illetve magasságokba repül, államfőkkel találkozik, majd leprások között találja magát. Teréz anya arca is felvillan, ahogy a pápával együtt imádkoznak a világ szegényeiért. Majd bepillanthatunk a pápa dolgozószobájába, imakápolnájába, s végezetül – csodás „utazásunk” végén – térdet hajthatunk II. János Pál pápa halálos ágya előtt. A könyv – a milliók által szeretett pápa életútjáról szóló lírai írás – letehetetlen.
Megtudhatjuk például: az 1981. május 13-i merénylet után csakis csoda menthette meg őt. „A golyó – mondta Crucitti professzor Arturo Mari elé tartva a röntgenfelvételt – egy bizonyos ponton irányt váltott, mintha egy acéldarabba ütközött volna. Ez egyszerűen felfoghatatlan, hiszen testének ezen pontja kizárólag lágy részekből áll, még egy csont sincsen a golyó közelében. Hogy ez mind hogyan történt, azt csak a legszentebb Szűzanya tudja” – nyilatkozta a pápa orvosa.
Arturo Mari emlékei révén megtudhatjuk, a lengyel pápa hogyan gyógyított halálos betegeket, hogyan adott erőt egy váratlanul hozzá látogató huszonnyolc éves tolókocsis haldoklónak, aki halála előtt látni akarta a pápát. „A Szentatya húsz percen keresztül térdepelt imádkozva, és a fiú kezét fogta. Azután felállt, megölelte és megáldotta őt, majd fehér köntösét kigombolva levette láncát, és a fiú nyakába akasztotta. Ezután újra megsimogatta és megcsókolta. Távozásukkor a fiatalember kézen fogta a pápát, és így búcsúzott: »Szentatyám, igazán hálás vagyok. Életem leggyönyörűbb napja volt. Csak egyet mondhatok: köszönöm. Találkozunk a paradicsomban.« Egyáltalán nem volt kétségbeesve, mosolya pedig azt sugallta, egy másik, még gyönyörűbb találkozásra készül…”
Mari – akit a pápa e szavakkal mutatott be Bill Clinton elnöknek: „Mintha a fiam lenne” – így emlékezik vissza a szentatyára: „Látszólag egészen különböző esetekről van szó; a fiatalember, aki így búcsúzik: »Találkozunk a paradicsomban«, a rákbeteg asszony, akinek visszatér az egészsége, az ördögtől megszállt lány, akinek a pápa a nyugalmát adja vissza, vagy a leprások, akiknek saját kezével ad enni. Számomra ezek a pillanatok valamiben mégis közösek: az igazi »credo« pillanatai. Amikor a szentatya a »szolgák szolgájaként« határozta meg magát, valóban az volt.”
Lengyelországban háromszázezer példányban fogyott el Arturo Mari II. János Pál pápáról szóló szenzációs könyve – idézte fel a kötet sikerét bevezetőjében Borókai Gábor. A művet közreadó Heti Válasz lapigazgató-főszerkesztője úgy véli, Magyarországon is szeretik és tisztelik annyira II. János Pál pápát az emberek, hogy ez a kötet megtalálja majd olvasóit.
A kötet megjelentetésének szándékával a Missio Christi Alapítvány kereste meg a kiadót. Karol Wojtyla pápává választásának harmincadik évfordulója adta az alkalmat arra, hogy a kiadvány magyarul is kézbe vehető legyen.
A pápa fotósa a budapesti beszélgetésen felidézte pályája kezdetét: szinte gyermekként került a Vatikán hivatalos lapjának, a L’ Osservatore Romanónak a fotórovatához. Több mint ötvenéves munkássága alatt hat pápát fényképezett. Felelevenítette, hogy a világháború alatt és az azt követő években tevékenykedő XII. Pius pápa után, amint a szigorú protokoll-előírások enyhültek, miként vált mind nyitottabbá a Vatikán, és hogyan váltak a fotók a pápák hivatalos útjainak és személyes életüknek a részeivé.
Arturo Mari hivatása II. János Pál pápa alatt teljesedhetett ki, akinek huszonhét éven keresztül volt hivatalos és személyes fotósa. Ennek megfelelően naponta két napirendet kapott, az egyik tartalmazta a hivatalos, míg a másik a privát programokat. Az egyházfőhöz kapcsolódó legszebb emlékei közül kettőt emelt ki: amikor a pápa minden egészségügyi és biztonsági óvintézkedésre fittyet hányva végigölelt több száz leprást, illetve amikor néhány órával a halála előtt magához hívatta őt, hogy megköszönje sokéves munkáját. Ezek a történetek mutatják igazán, mekkora szeretet és mennyi emberség volt benne – mondta Arturo Mari, aki ma is apjaként tiszteli II. János Pál pápát.
A kötet hívőnek és hitetlennek egyaránt kiváló ajándék.
Frigyesy Ágnes