Keresztény szemmel
Jegyzetlapok
(Napló, 2009)
Emléktábla a költőnek. Talán maga az égi ünnepelt intézte így. Mintha dézsából öntötték volna, úgy szakadt az eső késő délután. A Törökvész út 3/c alatt tábla került a falra, hogy hirdesse: „Ebben a házban élt 1947 és 1974 között Weöres Sándor (1913–1989) és Károlyi Amy (1909–2003) költő és műfordító házaspár. Állíttatta: Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat”.
Húsz éve halt meg a világirodalom egyik legnagyobbja, Weöres Sándor. A magyar nyelv nagy varázslója, aki kicsiknek és felnőtteknek írt verseivel örök reményt üzent. Szombathelyen született, mégis a cseri dombok tetején gubbasztó kemenesaljai falut, Csöngét tekintette szűkebb pátriájának, mert ott töltötte gyermek- és ifjúkorát. Az idő zsákjában felejtett kis településen a magány késztette olvasásra, korai írásra, az idegenként bolyongásra a nagyvilágban. De nem volt teljesen egyedül, művelt édesanyja beléoltotta az irodalom szeretetét, barangolást a könyvek csodálatos birodalmában. És együtt találták meg a messzi Istent, aki a társtalanság kínzó érzését enyhítette egész életében.
Csodagyerek volt, és az is maradt. Tizenhat évesen vetette papírra: „Én keresem az életem: életem egyetlen halál. / Én keresem halálomat / és életem majd megtalál.” Kodály abban az évben olvasta el a költő Öregek című versét, és oly nagy hatással volt rá, hogy kórusművet komponált belőle. Talán Weöres Sándor az utolsó nemzeti költőnk, akit soha senki nem tudott kisajátítani. Mindenkié ő, minden magyaré!
Templomi csönd. Jó betérni Isten házába, a késő délutáni csöndbe. Álldogálni leghátul, azután leülni a kopott padba. Gyakran elnézem az arcokat, amint türelmetlenül figyelnek. Mormolnak valamit, majd pénzt keresnek, hogy újságot vegyenek, vagy valamelyik perselybe gyömöszöljék az obulust. Sokszor ingyen viszik el a „zsákmányt”. Hangos cipőkopogással érkeznek és távoznak, nagy köröket leírva, hogy mindenki észrevegye őket. Bántó ez a vad zajongás. A hit láthatatlanabb és magányosabb. Talán szomorúbb is. És a mellénk térdeplő Isten is a félhomály némaságában talál ránk.
Pető Intézet. Tíz éve naponta látom a nagybeteg gyerekeket és a cipekedő fáradt szülőket. Gurítják a vastag gumikerekű tolókocsikat, emelik nyögve föl a buszra. Legtöbbször a középső szabad helyet foglalják el, egymást segítve és biztatva. Mosolyogva és befelé nyelve a könnyeket. Mert szívet fájdítóak a sovány arcú lánykák, a vastag szemüveges fiúk görcsös, pálcikalábakkal. A legtöbb odaszíjazva, mert ülni sem tudnak, és beszélni sem, csak kikiáltani egy-egy szót, ha aggódva anyjukat keresik… Most is itt van a fiatal család. A férfi már beleőszülve a mindennapos „keresztcipelésbe”. Mert mind a két gyerekük súlyos beteg. Isteni csoda, hogy még élnek! A legszomorúbb emberi látvány; néha kimennek a Duna-partra, és a kirándulóhajókat nézik. Mind a négyen, küszködve, egymásba kapaszkodva néhány percnyi boldogságért. Emberi nagyság és győzelem ez – nem tudva, ki a „nagyobb”: az apa vagy gyermekei?
Életfogyatkozás. Fogynak az évek, a ritka boldog napok. Marad néhány könyv, Mozart Rekviemje, piros alma és szőlő, kedves madaram: a minden reggel megmosdó és két korty vizet ivó csöpp cinke és pár barát, akik a legnehezebb időkben is kitartottak mellettem.
Kazinczy emlékezete. A széphalmi írófejedelem születésének kétszázötvenedik évfordulóját ünnepeljük. Haza, nemzet és magyar nyelv elválaszthatatlan volt életében, és ennél többet ma sem tehetett volna. „Saját nyelvünket tudni kötelesség” – ezt az intelmet naponta elmondta szóban és levélben. És ne feledkezzünk meg az irodalmi életet újjászervező férfiról sem. (Igaz, abban az időben az emberek keresték egymás társaságát, egy-egy órás beszélgetésért sokszor napokig rázkódtak szekéren.) Bizonyára ezért alapította 1789-ben Batsányival és Baróti Szabó Dáviddal a Magyar Museum című folyóiratot Kassán. Később Orpheus címmel saját lapot indított.
Kevés szó esik a Martinovics-mozgalomról. Miután a perben rábizonyították, hogy ismerte a kátét, hét év börtönre ítélték. Azonban ott sem tétlenkedett: megismerkedett Kis János evangélikus lelkésszel, akivel titokban levelezett.
Nemcsak az utókor volt hálátlan vele szemben, de kortársai is. A Bajza vezette új generáció erősen támadta és korszerűtlenséggel vádolta. Kazinczy Ferenc keserűen vette tudomásul a fiatalok kritikáját, de nem tudott már válaszolni: életerősen, tele tervekkel kolerajárványban váratlanul meghalt. Epigrammái közül sok a tanulságos és a találó. Az Írói érdem mintha ma íródott volna: „Szólj! s ki vagy, elmondom. – Ne tovább! ismerlek egészen. / Nékem üres fecsegőt fest az üres fecsegés. / Íz, szín, tűz vagyon a borban, ha hegyaljai termés: / Íz, csín, tűz vagyon a versbe’, ha mesteri mív.”
Esti kérdés. Olykor megszólít bennünket Isten. És mi legtöbbször némák maradunk. Vagy butaságokat fecsegünk. Komoly, életünket eldöntő kérdésekre tudni kell őszintén felelni.
Mátyás corvinái. Az Országos Széchényi Könyvtár gondozásában gyönyörű kötet jelent meg nagy királyunk corvináiról. Mátyás könyvtára nagy volt és híres. És világias, hiszen az egyházi művek mellett ott sorakoztak a kor legnevesebb munkái is, főleg a görög irodalom válogatása. Emlékszem egy 1471-es levelére: beszámol benne egy kedves olvasmányáról, amely már ifjúságában is tetszett neki. Arról is tudunk, hogy szabad idejében szívesen látogatta a tudós barátokat, s hallgatta a hajnalig tartó vitákat. A mostani kötet érdekessége, hogy a fotók a részleteket, a díszes iniciálékat is felnagyítják. Így a mai utódok azt is láthatják a különleges lapokon, amit maga Mátyás sem láthatott.
Fenyvesi Félix Lajos