A hét témája
Egy életbe vágó kérdés
A gyülekezeti munka mellett 2006 januárjától végzem a kórházlelkészi feladatokat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórházban. Szinte nap mint nap találkozom a születés csodájával, a halál tragikumával és a gyógyulás örömével. Orvosok, nővérek és a szakszemélyzet más tagjai között az ember (még a lelkész is) magára szed némi biológiai (élettani) tudást, önkéntelenül elles egy-egy fogást, szert tesz egy kis gyógyszerismeretre.
Mindezeken túl engem régóta foglalkoztatott, hogyan lehet segíteni valakin, aki mozdulatlanul fekszik az utcán, vagy a templomban lesz rosszul (sajnos többször is előfordult már ájulás vagy egyéb rosszullét). Talán minden lelkész átélte azt, hogy istentisztelet közben valaki összeesik, vagy egy ifjúsági táborban történik valami ijesztő. Sok híradás szól arról, hogy ilyen esetben nem volt senki a közelben, aki segíteni tudott volna bajba jutott embertársán. S a percek gyorsan teltek, a halál visszafordíthatatlanul beállt. Az újraélesztés valóban életbe vágó kérdés.
Azt hiszem, nem foglalkozunk ezzel eleget, nem tanuljuk mi magunk sem a mikéntjét, és nem készítjük fel a ránk bízott fiatalokat sem.
Lehetőségem nyílt arra, hogy egy (egészségügyi dolgozóknak szervezett) újraélesztési tanfolyamon részt vegyek. A kétnapos oktatás kitért az eszköz nélküli újraélesztésre a stabil oldalfekvés beállításától a defibrillátor (AED készülék) használatán, a légút biztosításán keresztül a gyógyszerezésig. A változatos és érdekes előadások és gyakorlatok tömkelege után a második nap végére úgy éreztem, hogy a „tehetetlenségtől” való félelmem feloldódott.
Meggyőződésem, hogy valamennyi lelkész, tanár, aki emberek nagy csoportjával találkozik (s van benne némi kíváncsiság, tettrekészség), hasznát tudná venni egy ilyen oktatásnak.
Alig egy héttel a tanfolyam után egy temetés alkalmával ájulás történt, s a hozzátartozók és jelenlévők mind-mind éppen azt akarták tenni (ültetés, az ájult itatása kávéval), ami tilos és a fennálló helyzetben veszélyes. Miután orvos nem volt, én magam tudtam rendezni az állapotot, s szerencsére a mentők értesítése sem volt szükséges. Azóta buzdítom a kórházlelkészeket intézményünkben, hogy tanuljanak ilyet, mert az újraélesztés valóban életbe vágó kérdés.
Molnár József