Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 29 - Továbbképzési lehetőségek a Mentálhigiéné Intézetben

A hét témája

Továbbképzési lehetőségek a Mentálhigiéné Intézetben

Sokféleképpen lehetne folytatni az oldal főcímében megkezdett mondatot. Komoly és megmosolyogtató variációkat is ismerünk. Bár a mondatrészlet önmagában is megáll. Csak így egyszerűen: a jó pap holtig tanul.

De mit is kellene tanulnia a (jó) papnak? Először is azt, ami megtanulható az evangéliumból, annak érdekében, hogy az üzenetük még elevenebben hasson az igét hallgató és az azt megélni kívánó gyülekezeti tagok számára. Aztán bizonyára fontos tanulni és folyamatosan figyelemmel kísérni a mikro- és makroszintű társadalmi folyamatokat és változásokat, hogy tudjuk, hol és milyen formában van szükség a tartalmában Változatlannak a meghirdetésére. És végül, de egyáltalán nem újszerű felismerésként: szükségünk van arra, hogy tanuljuk és – amennyire lehetséges – megismerjük önmagunkat. Mindazt, ami bennünk történik, aminek híján vagyunk, amire sokkal jobban rá kellene csodálkoznunk. Mindezt annak érdekében, hogy érzékenyebbé váljunk magunk és mások irányt.

A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének szakirányú továbbképzésein növekvő létszámban vesznek részt egyházunk lelkészei. Sokakat a tanulási vágy vezérelt, vagy egy mélyebb beszélgetés valamelyik korábbi hallgatóval. A mentálhigiénés szakirányú továbbképzési szak több mint húszéves múltra tekint vissza. Ennek a képzésnek a célja a humán foglalkozásúak szemléletének alakítása annak érdekében, hogy tágabb kontextusban tudjanak rálátni önmagukra, családi rendszerükre, munkájukra, társadalmi helyükre. Ezt – a kétéves képzés során – szakmai önismeretük mélyítésével, más szakterületek lelki egészségre vonatkozó tartalmainak tevékenységükbe integrálásával és többek között a kommunikációs kultúra és a konfliktuskezelő képességek fejlesztésével érhetik el. A képzési program kulcsfogalmai közül érdemes kiemelni az önismeret fejlesztését, a hivatás- és hivatásszemélyiség-fejlesztést és a segítő kapcsolatot. Sokak számára vált meghatározó élménnyé más szakmák képviselőivel (orvosokkal, tanárokkal, szociális munkásokkal) való közös tanulás s az ezáltal biztosított élő, eleven párbeszéd.

A mentálhigiénés szakirány mellett 2002 óta jelen van a lelkigondozó szakirányú továbbképzési szak, amely egyetemi vagy főiskolai szintű hittudományi és hitéleti képzettséggel rendelkezőket készít fel – három év alatt – szociális és családsegítő lelkigondozó, sport- és ifjúsági lelkigondozó, valamint kórházi lelkigondozó feladatokra, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolával és a Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Karával együtt. Örömteli fejlemény, hogy az elmúlt években a képzési rendszerek átalakításának szükségessége miatt egyre szorosabbá vált az Evangélikus Hittudományi Egyetemmel való együttműködés is.

A lelkigondozói szak népszerűségét hűen jelzi, hogy míg az előző képzési ciklusban három evangélikus lelkész vett részt, addig a tavaly indult évfolyamnak már kilenc evangélikus hallgatója van.

A képzéseken folyó tanulást az ökumenikus oktatói kar és a tudományos hátteret adó kutatócsoportok biztosítják. Ők is tanulnak. Egymástól, a hallgatóktól.

Nem csak a jó pap tanul holtig…

Dr. Joób Máté