Keresztény szemmel
Új szemlélet, hagyományos értékek
„Gyermekek és csecsemők szája által szereztél dicséretet” (Mt 21,16) – erre az újszövetségi igére a nevelési- és oktatásiintézmény-vezetők augusztus 25-i tanévnyitó értekezletén építette áhítatát dr. Korányi András. Evangélikus óvodáinkban, iskoláinkban, kollégiumainkban hivatalosan ezzel az értekezlettel vette kezdetét a 2009/2010-es tanév.
Az áhítatban a lelkész sajátos szemszögből világított rá pedagógusi munkánk mélységére, amelyet szolgálatként írt le: szolgálatként a gyerekek felé, akiknek szájából minden meggondolás nélkül jönnek a szavak. Érezhettük munkánk felelősségét ebben is, hiszen kimondott szavaikért is mi felelünk…
A köztudatban a tanév rendjében meghatározott szeptember elseje mint az első tanítási nap jelenti az iskolaév kezdetét, az óvodákban viszont már augusztus második hetében megkezdődik a munka, a tantestületek pedig ebben az évben augusztus 24-én tartották „alakuló üléseiket”.
A magyar közoktatásban kétmillió gyermek, pedagógus és egyéb dolgozó vesz részt. Közülük tizenegyezren tanulnak, tanítanak, dolgoznak a Magyarországi Evangélikus Egyház különböző oktatási és nevelési intézményeiben.
Ahhoz, hogy a tanév megkezdődhessen, természetesen elő kell készíteni. A nyári felújítási munkák után az épületeket újra otthonossá kell tenni, hiszen a diákok egy tanév alatt általában több időt töltenek az iskolákban, mint otthon.
Az intézmények tanévnyitó ünnepségei augusztus 30. és szeptember 1-je között zajlottak. Különös jelentőséget adott az idei tanévkezdetnek, hogy a napokban ünnepelhettük az egyházi iskolák újraindításának huszadik évfordulóját. (Mint e lap olvasói előtt bizonyára ismert, az első, húsz éve újraindított iskolánk a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium volt.) A tanévnyitó istentiszteleteken iskolalelkészeink, lelkészeink, espereseink, püspökeink szolgálata, illetve a liturgia gondoskodott arról, hogy közös szellemiségünk jegyében kezdődhessen a munka.
A 2009/2010-es tanévben intézményeinket a közoktatás és a társadalom is komoly kihívás elé állítja. Az eltelt húsz év az építkezés ideje volt, a most következő esztendőkre mint a minőségi, elismert evangélikus oktatás megerősítésének idejére tekintünk.
A társadalom a modern, digitális kultúra igényeinek való megfelelést, a mai társadalomba beilleszkedni tudó és abban élni képes diákok nevelését várja az oktatási intézményektől. Ehhez a pedagógusok folyamatos önképzésére, új tanári szerepek elsajátítására és azok alkalmazására van szükség.
A 21. századi körülmények között tanárainknak új szemlélettel és módszerekkel kell dolgozniuk. Ilyen az élethosszig tartó tanulás és az arra való motiváltság kialakítása. Ilyen a versenyképes, alkalmazható tudás megteremtése. Ilyen az ismeretközlő tanármodell helyett az új, csoportban gondolkodó, kooperatív pedagógusmodell.
Az evangélikus nevelési és oktatási intézmények vezetői, tantestületei mindemellett olyan értékrendet kívánnak átadni a gyerekeknek, amely szeretetre tanít. Ezekre a mai társadalmi körülmények között különösen nagy szükség van. A felnövekvő nemzedékben meg kell alapozniuk a család megteremtésének és megőrzésének igényét. Át kell adniuk az evangélium üzenetét.
A 2009/2010-es tanévben ez az értékteremtő és értékmegőrző munka immár harminchét intézményünkben zajlik. Intézményeink dinamikusan fejlődnek. Pedagógusaink minden erejükkel azon dolgoznak, hogy megfeleljenek a kor kihívásainak. Építkeznek, pályáznak, továbbtanulnak, és mindenekelőtt nevelnek, oktatnak.
Ehhez a munkához kérjük Isten áldását! Kívánunk minden pedagógusnak, diáknak eredményekben gazdag, sikeres tanévet!
Kalina Katalin