Kultúrkörök
Buchenwald elfeledett asszonyai
Kiállítás a békásmegyeri evangélikus templomban
1937-től a buchenwaldi koncentrációs táborba férfiakat deportáltak. Legalábbis így tudtuk 2001-ig, amikor létrejött Németországban a Buchenwald elfeledett asszonyai című kiállítás. Az asszonysorsokat bemutató anyag – Párizs és Debrecen után – augusztus 25-től a békásmegyeri evangélikus templomban tekinthető meg.
A kiállítás történelmi újdonsága, hogy ráirányítja a figyelmet a buchenwaldi főtábor mellett létezett sok altáborra, amelyekbe nőket deportáltak, módszertanilag pedig e sorsok bemutatásával nyújt újat a kényszermunkára ítélt nőkről szóló dokumentumanyag.
Hogy hány altábor létezett, azt még mindig nem tudják pontosan, bár folyamatosan kutatják, tény azonban, hogy ezekbe nők kerültek. A hadifoglyok, szovjet kényszermunkások, cigány asszonyok mellé érkeztek a magyar zsidó nők. Ahogy Pusztainé Fahidi Éva egykori häftling, azaz fogoly kérdésemre elmondta, az altáborok csak adminisztratív táborai voltak a borzalmas főtábornak, és ő ennek a „csak”-nak köszönheti talán az életét is. Őket, magyarországi zsidó lányokat, asszonyokat a háború vége felé deportálták e táborokba. Ám mindaddig alig tudott róluk a közvélemény, míg a Buchenwaldban dolgozó kutatók egyikének, Irmgard Seidelnek eszébe nem jutottak ezek az altáborok is.
Bár a fotók, a tárlókban elhelyezett tárgyak, tábori dokumentumok kegyetlen pontossággal vázolják fel a keretet, amelyben a lágerlakóknak meg kellett tanulni az életben maradás nagy titkát, az egykori nevenincs, csak számként emlegetett nők nem csak fogolyként tárulnak elénk ebben a kiállításban. Végigkövethetjük sorsukat születésüktől a különböző állomásokon, a táboron át egészen az öregedésig. Olyanokét is, akik e kiállítás megszervezéséig soha senkinek nem mondták el, hogy lágerben voltak. Olyanokét, akik a tábor borzalmai között is tudták, hogy csak a kultúra segítheti a túlélést, s legnagyobb katasztrófa a műveletlenség. Éppen ezért ezek a magyar zsidó aszszonyok Jókait, Márait idézték, mondták egymásnak, lopva újságot szerkesztettek. Fahidi Éva szerint ezeket a sorsokat, eseményeket mindenütt meg kell mutatni, ahol empátia mutatkozik irántuk.
Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője megnyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy ennek a kiállításnak nem emlékeztetnie kell, hanem tanítania, és rendet kellene tennie a mai Magyarországon az összezavarodott fejekben. Mivel a kiállítás most szakrális térben, templomban kapott helyet, jó alkalom arra is, hogy ezen keresztül az emberek átértékeljék egymáshoz és Istenhez való viszonyukat. Megjegyzésemre, hogy a vészkorszakban magyar evangélikus lelkészek is megpróbáltak életeket menteni, Prőhle Gergely kijelentette: azzal, hogy a kiállítás a Gaudiopolis nevet viselő szeretetház mellett jött létre, Sztehlo Gáborra is emlékezhetünk, így tehát ezeknek a sorsoknak a bemutatása nemcsak német ügy, nemcsak zsidó ügy, hanem épp annyira magyar, mint amennyire evangélikus is.
Jutta Hausmann, az Evangélikus Hittudományi Egyetem professzora kérdésemre elmondta, hogy németországi gyerekkorát a hallgatás lengte be, amely lassan változott. Ma már Németország lakói is érdeklődőek, empatikusak, de ugyanakkor mindig figyelni kell az egyensúlyra is, hogy a múlttal való foglalkozás ne váljon erőltetetté, és hogy az érdeklődés át ne csapjon közönybe vagy elutasításba.
Végül, de nem utolsósorban felmerül a kérdés, hogy miért egy evangélikus templomban rendezték meg a kiállítást. Donáth László, a békásmegyeri gyülekezet lelkésze elmondta, hogy teremtettségünknél fogva kultusz és kultúra összetartozik – e kiállítás csak nyilvánvalóvá teszi ezt, ráadásul határokon átívelően: németek és magyarok, zsidók és keresztények, hívők és nem hívők találkoztak itt egymással. A legkülönfélébb értékrendet vallók egyek abban, hogy – amint Fahidi Éva a megnyitón fogalmazott – a félelem és a gyűlölet ellen fel kell lépni. Ezért a kiállítás nem pusztán kulturális esemény, nem pusztán a kultuszi közösség saját missziója, hanem annak nyilvánvalóvá tétele, hogy vagyunk még páran, akik az aktuális félelmek ellen bármikor fellépnek.
A kiállított anyag taníthat, elgondolkoztathat. A templom kapuja bárki előtt nyitva áll, diákoknak, nagyobb csoportoknak előzetes bejelentkezés esetén maguk a túlélők tartanak tárlatvezetést.
Veres Emese-Gyöngyvér