Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 39 - Köz­éle­ti sze­mé­lyi­sé­gek a Du­na Te­le­ví­zi­ó­ért

e-világ

Köz­éle­ti sze­mé­lyi­sé­gek a Du­na Te­le­ví­zi­ó­ért

Száz köz­éle­ti sze­mé­lyi­ség, mű­vész, egy­há­zi ve­ze­tő, spor­to­ló, po­li­ti­kus lát­ta el alá­írá­sá­val az Össze­fo­gás a Du­na Te­le­ví­zi­ó­ért cí­mű do­ku­men­tu­mot, amely­ben azt ké­rik a tu­laj­do­nos Or­szág­gyű­lés­től és a kor­mány­tól, hogy a Du­na Te­le­ví­zió ne le­gyen fo­lya­ma­to­san ki­szol­gál­tat­va a po­li­ti­kai szél­já­rás­nak, az éves költ­ség­ve­té­si vi­ták­nak.

„A Du­na Te­le­ví­zió meg­szü­le­té­se egyet­len­egy al­ko­tás­sal ro­ko­nít­ha­tó, a Lánc­híd meg­épí­té­sé­vel. Mert aho­gyan a Lánc­híd össze­kö­ti a Du­na két part­ját, úgy kö­ti össze a Du­na Te­le­ví­zió is az öt föld­ré­szen élő ma­gyar­sá­got” – fo­gal­maz­nak a Magyar Távirati Irodához szep­tem­ber 17-én, csü­tör­tö­kön el­jut­ta­tott fel­hí­vás alá­írói, akik kö­zött – má­sok mel­lett – meg­ta­lál­ha­tó Be­se­nyei Pé­ter vi­lág­baj­nok, mű­re­pü­lő pi­ló­ta; Bod­ro­gi Gyu­la szín­mű­vész; Bo­ross Pé­ter volt mi­nisz­ter­el­nök; Bölcs­kei Gusz­táv püs­pök, a Ma­gyar­or­szá­gi Re­for­má­tus Egy­ház Zsi­na­tá­nak lel­ké­szi el­nö­ke; Bródy Já­nos ze­ne­szer­ző, elő­adó­mű­vész; Cser­hal­mi György szín­mű­vész; Cso­ó­ri Sán­dor író; Du­ray Mik­lós, az MKP stra­té­gi­ai al­el­nö­ke; Gyar­ma­ti De­zső há­rom­szo­ros olim­pi­ai baj­nok ví­zi­lab­dá­zó; Itt­zés Já­nos, a Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház el­nök-püs­pö­ke; Mar­kó Bé­la, az RMDSZ el­nö­ke; Mádl Fe­renc volt köz­tár­sa­sá­gi el­nök; Szi­li Ka­ta­lin volt ház­el­nök; Tö­rő­csik Ma­ri szín­mű­vész és Tő­kés Lász­ló eu­ró­pai par­la­men­ti kép­vi­se­lő.

Ál­lás­pont­juk sze­rint a te­le­ví­zió olyan kü­lön­le­ges köz­szol­gá­la­ti mé­di­um, „amely vi­gaszt nyújt szét­da­ra­bolt­sá­gun­kért, rá­mu­tat kö­zös szel­le­mi ég­bol­tunk fény­pont­ja­i­ra, min­dig, min­den eset­ben ke­re­si a kon­szen­zust, és meg­te­rem­ti az össze­tar­to­zás ér­zé­sé­nek cso­dá­ját”. Mint ír­ták, a Du­na Te­le­ví­zió 1996 óta köz­szol­gá­la­ti te­le­ví­zió, lét­jo­go­sult­sá­gát pe­dig ép­pen az al­kot­mány erő­sí­ti, amely­nek pa­rag­ra­fu­sa így fo­gal­maz: „a Ma­gyar Köz­tár­sa­ság fe­le­lős­sé­get érez a ha­tá­ron túl élő ma­gyar­ság sor­sá­ért, és elő­moz­dít­ja a Ma­gyar­or­szág­gal va­ló kap­cso­la­tok ápo­lá­sát”.

Az alá­írók a te­le­ví­zi­ót töb­bek kö­zött azért mél­tat­ták, mert ki­egyen­sú­lyo­zot­tan gaz­dál­ko­dik, mű­so­rai ma­gas szín­vo­na­lú­ak, a né­zett­sé­gi harc­ban nem haj­lan­dó el­vei és a mi­nő­ség ro­vá­sá­ra részt ven­ni. A ma­gyar ál­lam tá­mo­ga­tá­sa még­sem emel­ke­dett már ne­gye­dik éve, még az inf­lá­ci­ót sem kö­ve­ti – hív­ják fel a fi­gyel­met.

„Mi, akik alá­írá­sunk­kal erő­sí­te­ni kí­ván­juk a Du­na Te­le­ví­zió jö­vő­be­li sze­re­pét, kér­jük a tu­laj­do­nos Ma­gyar Köz­tár­sa­ság Or­szág­gyű­lé­sét és a min­den­ko­ri ma­gyar kor­mányt, hogy ez a so­kat bi­zo­nyí­tott nem­ze­ti in­téz­mény ne le­gyen fo­lya­ma­to­san ki­szol­gál­tat­va a po­li­ti­kai szél­já­rás­nak, az éves költ­ség­ve­té­si vi­ták­nak. Mun­ká­ját vég­re ér­de­mei sze­rint is­mer­jék el” – zá­rul a do­ku­men­tum.

MTI