Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 39 - Ér­té­ke­lés és elő­re­te­kin­tés az es­pe­re­si ta­nács­ko­zá­son

Egyházunk egy-két hete

Ér­té­ke­lés és elő­re­te­kin­tés az es­pe­re­si ta­nács­ko­zá­son

Ahogy az már las­san ha­gyo­mánnyá vá­lik, ősszel a ba­la­ton­szár­szói Evan­gé­li­kus Kon­fe­ren­cia- és Misszi­ói Ott­hon­ban ta­lál­koz­nak egy­há­zunk püs­pö­kei és es­pe­re­sei, hogy ak­tu­á­lis kér­dé­se­ket vi­tas­sa­nak meg. Így volt ez az el­múlt hét ele­jén is: szep­tem­ber 14–15-én tar­tot­ták az es­pe­re­si kol­lé­gi­um so­ros ülé­sét a Ba­la­ton part­ján. A na­pi­rend ele­jén az evan­gé­li­kus pres­bi­te­rek két nap­pal ko­ráb­ban meg­ren­de­zett or­szá­gos ta­lál­ko­zó­ját ér­té­kel­ték a részt­ve­vők.

Győ­ri Gá­bor, a Pes­ti Egy­ház­me­gye es­pe­re­se, a ta­lál­ko­zó egyik szer­ve­ző­je el­mond­ta, hogy egy­há­zunk pres­bi­te­re­it or­szá­gos szin­ten elő­ször szó­lí­tot­ták így meg. A sta­tisz­ti­kai ada­tok azt mu­tat­ják, hogy so­kan meg­hal­lot­ták a hí­vó szót, hi­szen 1350 je­lent­ke­zés fu­tott be, 1087-en re­giszt­rál­tat­ták ma­gu­kat, a tény­le­ges je­len­lé­vők szá­ma pe­dig a ven­dé­gek­kel együtt 1250 volt. A vissza­jel­zé­sek azt mu­tat­ták, hogy a szer­ve­zők jó mun­kát vé­gez­tek, a ta­lál­ko­zón részt­ ve­vők több­sé­ge po­zi­tív vé­le­ményt fo­gal­ma­zott meg a ren­dez­vénnyel kap­cso­lat­ban. Kri­ti­ka in­kább a ta­lál­ko­zó tar­tal­mi ré­szét ér­te. A to­vább­lé­pés­nek tu­da­tos utó­mun­ká­ban kel­le­ne meg­va­ló­sul­nia, még­pe­dig a pres­bi­te­rek kez­de­mé­nye­zé­sé­vel.

A to­váb­bi­ak­ban az egy­há­zi há­zas­ság­kö­tés eset­le­ges ál­la­mi el­is­mer­te­té­sé­ről cse­rél­tek vé­le­ményt az es­pe­re­sek, majd őszin­te be­szél­ge­té­sen, szív­ből jö­vő val­lo­má­sok­kal szól­tak az es­pe­re­si és gyü­le­ke­ze­ti szol­gá­la­tuk örö­me­i­ről és sok­szor nyo­masz­tó ter­he­i­ről.

A ta­nács­ko­zás má­so­dik nap­ján, mint­egy az elő­ző té­ma foly­ta­tá­sa­ként, min­den es­pe­res­re sú­lyos te­her­ként ne­he­ze­dő kér­dés ke­rült elő. Mit tud­nak ten­ni az es­pe­re­sek ab­ban az eset­ben, ha egy-egy gyü­le­ke­zet­ben hi­á­nyos­sá­go­kat, er­kölcs­te­len­sé­get, eset­leg tör­vény­te­len­sé­get ta­pasz­tal­nak? Van-e esz­köz az es­pe­re­sek ke­zé­ben egy­há­zi tör­vé­nye­ink vég­re­haj­ta­tá­sá­hoz?

A kö­zös ta­nács­ko­zás vé­gén ar­ról az egy­ház­szo­cio­ló­gi­ai fel­mé­rés­ről esett szó, ame­lyet az egy­ház­stra­té­gia for­má­lá­sa ér­de­ké­ben a kö­zel­jö­vő­ben ter­vez­nek el­vé­gez­ni. A rep­re­zen­ta­tív­nak szánt, két­ezer-két­ezer­öt­száz fős min­tán alapuló pro­jek­tet „el­ső ol­va­sat­ban” már meg­vi­tat­ták az es­pe­re­sek nyá­ri nyír­egy­há­zi ta­lál­ko­zó­ju­kon. Mos­tan­ra ké­szült el a konk­rét kér­dő­ív, ame­lyet vé­le­mé­nyez­het­tek, il­let­ve ki­egé­szít­het­tek. A mint­egy har­mincol­da­las kér­dő­ív nyolc­van kér­dé­se több té­ma­kört is fel­ölel. A fel­mé­rés a még szük­sé­ges fi­no­mí­tá­sok és ja­ví­tá­sok után ok­tó­ber vé­gén kez­dőd­het el gyü­le­ke­ze­te­ink­ben.

K. M.