Evangélikusok
Nairobiban gyorsan sötétedik
Rendhagyó, internetes interjú Bence Zsófival, az EKME önkéntesével
Három hét is eltelt már azóta, hogy Bence Zsófi Anna, az Evangélikus Külmissziói Egyesület (EKME) önkéntes munkatársa Kenyába érkezett. Indulása előtt, még augusztus 30-án, vasárnap a kelenföldi evangélikus templomban istentisztelet keretében búcsúzott tőle gyülekezete és az EKME vezetősége. Áldást kértek útjára és elvégzendő szolgálataira. Úgy tervezték, mihelyt földet ér Nairobiban, és megismeri a kinti körülményeket, jelentkezik. Néhány nap múlva jött a hír: Zsófit kirabolták…
– Könnyebb testi sértéssel megúsztam, nem bántottak nagyon – nyugtat meg Zsófi, miután e-mailben fölteszem neki a kérdést, hogy ugye jól van, és hogy mi is történt. – Szerencsére alig volt nálam fontos holmi, csak az útlevelem – ezt közben pótoltam – meg egy fényképezőgép.
– Egyébként milyen a közbiztonság Nairobiban?
– Fertelmes. A lakóparkokat – itt nagyjából csak azok vannak – hatalmas kerítések és biztonsági őrök védik. Az autók ajtaját mindig zárva kell tartani, nem ajánlatos az ablakokat lehúzni. És magam is megtapasztaltam, hogy este már nem szabad kint sétálni az utcákon…
– Ezt már itthon is tudtad, aztán kint is figyelmeztettek a téged fogadó Szívtől Szívig Alapítvány munkatársai. Hogyan történhetett meg mégis a baj?
– Egyrészt azért történhetett meg, mert akkor még csak két napja voltam Nairobiban. Nem tudtam, mikor sötétedik, azt meg főleg nem, hogy negyed óra alatt hirtelen sötét lesz. Másrészt rá voltam bízva egy akkor már két hónapja ott szolgáló önkéntesre. Túlzottan megbíztam abban, hogy ismeri a várost, tudja, milyen negyedeket kell elkerülni. És hát azt sem tagadom, hogy szerepet játszott némi fiatalos felelőtlenség is.
– Bizonyára javadra válik még ez a keserű élmény is. Örömmel tapasztalom viszont: nem tántorított el attól, hogy Nairobiban maradj. Mi indított arra, hogy öt hónapon át kint szolgálj?
– Már tizenévesen megtetszett a missziós munka. Nagyszüleim – néhai Bencze Imre és felesége, Ágnes – révén több misszionáriussal is találkoztam. Részt vettem két ilyen témájú gyermektábor szervezésében is. Ezenkívül szerettem volna – ha csak rövid ideig is – olyan helyen hasznosítani frissen szerzett gyógytornász végzettségemet, ahol tényleg nagyon nagy szükség van erre. Azt sem titkolom, hogy a kíváncsiság is vezetett, szerettem volna „világot látni”.
– És mi érdekeset láttál e néhány hét alatt?
– Ami eddig legjobban tetszett, az a vasárnapi iskola tanárainak képzése volt. Ez egy rendszeres, havi alkalom, ahol végigveszik, milyennek kell lennie egy vezetőnek mint szolgának, mint példaképnek, hogyan kell viselkednie a gyerekekkel. Ezenkívül bibliaismereti része is van a képzésnek, amikor részletesen feldolgoznak egy történetet. A résztvevők maguk is nyomornegyedekben élő fiatal srácok, akik a saját gyülekezetükben tanítják a kicsiket. Nagyon jó volt látni a nyitottságukat, elkötelezettségüket.
– Ha az elkötelezettségnél tartunk: tudom, korai egy ilyen kérdés, mégis érdekelne. El tudnád magadról képzelni, hogy hosszabb időt – akár éveket – missziói munkában tölts?
– Hát azért, bevallom, most nagyon hiányoznak az otthoniak. De ha tudhatnám, hogy nem egyedül kellene nekivágnom egy hosszabb szolgálatnak, azt hiszem, vállalnám.
– Indulásod előtt áldásban részesültél, Isten oltalmába ajánlottunk téged. Azóta is rendszeresen imádkoznak érted a kelenföldiek, a külmissziói egyesület tagjai. Mit jelent ez neked?
– Nagyon megerősítő, és én is imádkozom rendszeresen az otthoniakért.