Élő víz
Másoktól függni: értékek és előnyök
Figyeltük-e már meg sportmérkőzéseken – legyen akár foci-, akár kosármeccs –, hogy vannak olyan esetek, amikor egy játékos kisajátítja a labdát, és nem hajlandó társainak passzolni? Akármilyen jó is ez a játékos, az ellenfél védelme hamar csapdába szorítja, leszereli, kikapcsolja. Igen jó oka van annak, hogy csapatban játszanak – ők sem tudnak egyedül boldogulni.
Hasonlóképpen a munkahelyeken az egyéni teljesítmény iránti túlzott elvárások gyakran oda vezetnek, hogy feláldozzuk a közösségi célokat, és végül kudarc a következmény. Az együttműködés helyett a „sztárok” inkább magukra irányítják a figyelmet, és miközben saját szekerüket tolják, gátolják a vállalat boldogulását.
A sikeres vállalatok megtalálják az egyensúlyt az egymásrautaltság és az egyéni teljesítmény között. Első helyre teszik a csapat céljait, és arra bátorítják a csapatban dolgozókat, hogy egy irányba húzva érjék el ezeket a célokat. A vállalatok emellett nagyra értékelik minden ember egyedi tehetségét, szorgalmát. De jól tudják, ha megengedik az egyéni céloknak a csapat céljai fölé való helyezését, akkor – jobb esetben – csökken a hatékonyság, rosszabb esetben pedig menthetetlenül elmérgesedik minden.
A csapatmunkával és az egymásrautaltsággal kapcsolatos gondolatok egyáltalán nem új keletűek: aspektusait megfigyelhetjük szinte minden civilizációban. A Biblia pedig – noha több ezer éve írták – gyakran megerősíti, milyen értékesek az együtt dolgozó emberek. Nézzük meg az ószövetségi Prédikátor könyvében leírt alapelveket.
Még a legerősebb egyéniségnek is szüksége van mások segítségére. Ha szárnyal a vállalat, a vezérigazgatója aratja le a legtöbb babért – és kapja a legtöbb kritikát, ha kudarcot vall. De még a legnagyobb, legtöbbet elért vezető sem tudja munkáját egyedül végezni, és nyilvánvalóan nincs meg minden elvégzendő feladathoz a szakértelme. „Jobban boldogul kettő, mint egy: fáradozásuknak szép eredménye van.” (Préd 4,9)
A csapatmunka megerősít, segíti, hogy felülkerekedjünk a kudarcokon. Senki sem nyújt folyamatosan százszázalékos teljesítményt. Amikor kudarcot vallunk – amikor megbotlunk –, segít, ha valaki ott van mellettünk, felemel, leporol, bátorít az újrakezdésre, és segít megtalálni, hogy mi lehetett a baj. „Mert ha elesnek, az egyik ember fölemeli a társát. De jaj az egyedülállónak, mert ha elesik, nem emeli föl senki.” (Préd 4,10)
Az elkülönülten végzett munka behatárolja a termelékenységet. Az egyedül végzett munka súlyosan korlátozhatja a teljesítményt különösen olyan kreatív feladatoknál, ahol az egy irányba dolgozó elmék olyan megoldással állhatnak elő, amelyre egy ember egyedül soha nem jön rá. „Éppígy, ha ketten fekszenek egymás mellett, megmelegszenek; de aki egyedül van, hogyan melegedhetne meg?” (Préd 4,11)
Az egymásrautaltság olyan erőt ad, amilyet más módon nem tudunk megkapni. Egy igásló egy bizonyos súlyt tud elhúzni, de ha társul mellé egy második, együtt ennek a többszörösével is megbirkóznak. Ez az üzleti életre is igaz, ahol az előttünk álló feladatokat egyedül néha képtelenség megoldanunk. „Ha az egyiket megtámadják, ketten állnak ellent. A hármas fonál nem szakad el egyhamar.” (Préd 4,12)
Rick Boxx