Egyházunk egy-két hete
Eltérő talentumok – egyazon célért
A Társadalmi megújulás operatív program (TÁMOP) 3.1.4 pályázati projektnyitó keretében tartottak tájékoztatót szeptember 16-án a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumban. A két részből álló előadássorozat első felvonásában a programban részt vevő diákokhoz és szüleikhez szólt Valló Péter folyamat-szaktanácsadó, a második részben pedig a gimnáziumban tanító pedagógusok kaptak tájékoztatást.
A szaktanácsadó kiemelte, hogy a korábbi Humánerőforrás-fejlesztési operatív program (HEFOP) keretében elnyert pályázat kapcsán a gimnáziumban már bevezetett kompetenciaalapú oktatás jó kiindulási pont a TÁMOP-projekt megvalósításához. Ennek elsődleges célja a közoktatási rendszer hatékonyságának javítása, újszerű megoldások és együttműködés kialakítása. Az oktatási programok, az új tanulás és oktatásszervezési eljárások bevezetése mellett kiemelt feladat a digitális írásbeliség elterjesztése, az esélyegyenlőség javítása.
A gyakorló pedagógusként dolgozó szaktanácsadó hangsúlyozta: fontos, hogy a diákok jól érezzék magukat az iskolában, és hogy az új módszerekben mindenki megtalálja magának azt a kis pluszt, amely ezt lehetővé teszi.
A szakmai program bemutatása után Haizer Tiborné, a projekt iskolai vezetője elmondta, hogy bizonyos új elemként jelentkező feladatok már az évkezdettel megvalósultak, így beindult a tömbösített oktatás és a már korábban használt kompetenciaalapú óraszervezés, amelybe közel kétszáz tanuló kapcsolódhatott be.
A tanórák egészét vagy részét érintő programok mellett az idén beindul az úgynevezett „C” programcsomagok adaptálása is a mozgóképkultúra és a matematika szakterületeken, amelyek délután, szakköri keretben működnek majd. Emellett megjelenik a szociális életvitel programcsomag 5. és 9. évfolyamon.
A pedagógusokra az év során még sok munka vár, hiszen az új projekt új továbbképzéseket is kíván. Ezek egyik része a programba bevont tizennégy kollégát várja majd, másik része azonban a teljes tantestületet érinti.
A szakmai napot Tóth Katalin iskolalelkésznek, a keresztény értékek és a kompetenciaalapú oktatás témáját fejtegető gondolatai zárták.
Pál apostol korinthusiakhoz címzett első levelét idézte (1Kor 12,4–26), mely szerint az emberek a lelki ajándékok és a különféle talentumok tekintetében eltérnek egymástól, ahogyan az emberi testet is különböző szervek alkotják. Mégis, ahogyan a különböző szervek együttes, összehangolt munkája szükséges ahhoz, hogy egy test működni tudjon, úgy a más-más képességekkel megajándékozott emberek együttes munkája kell ahhoz is, hogy közöttük ne a nivelláló, lehúzó, káoszba tartó erők működjenek, hanem azok, melyek előre visznek, kiteljesítenek, és harmóniára, sikerre, örömre törnek. Ez a valódi lényege a kompetenciaalapú oktatás céljának és az ahhoz elvezető, differenciált utaknak is.
Kecskeméti Zsuzsa