Keresztutak
A lehetséges lehetősége
„A keresztény egység lehetséges” – ezzel a kijelentéssel kezdte mondandóját Miloslav Vlk prágai érsek, bíboros a püspökök legutóbbi ökumenikus találkozója alkalmából tartott sajtókonferencián. Ezt a meggyőződését a közel egyhetes konzultáción ismételten hangsúlyozta: nem a jövőbe, mintegy eszkatologikus távlatba helyezte vallomását, hanem a jelenben tartja megvalósíthatónak. Nyilvánvaló, hogy először a lelki-spirituális egység kinyilvánítására kell eljutnunk. A közös bibliafordítások, a közös liturgikus szövegek (Apostoli és Niceai hitvallás, Miatyánk, áldásformulák) ezt nagymértékben elősegítik. Az igeliturgiás istentiszteletek, imaórák, testvéri közösségek közel hozhatják egymáshoz és Krisztushoz a különböző felekezetű testvéreket.
Miloslav Vlk érsek, bíboros azok közé az egyházi vezetők közé tartozik, akik az előző politikai rendszerben nem gyakorolhatták hivatásukat. Tíz évig kirakatablak-mosóként kereste mindennapi betevő falatját. A Fokoláre mozgalom fogadta otthonába és gondoskodott róla. Így vált otthonává az evangélium hiteles megéléséért létrejött, laikusokból tömörült közösség. Ez a Szentlélek által gazdagon megáldott ökumenikus közösség, amelynek jó néhány országban evangélikus tagjai is vannak, a keresztény egységet is – a megélt ige fontosságának célkitűzése mellett – zászlajára tűzte. Botránynak véli a szétszakadozottságot, erőnek a lelki egységet a Krisztus közelében.
Vlk bíboros vezetésével ez a laikus csapat fontosnak tartja az egyházi vezetők – klerikusok – találkozását annak érdekében, hogy az egyházak is jobban megismerjék egymást, átéljék az összetartozás, a közös igehallgatás és imádság örömét. Így került sor szeptember elején – immár 28. alkalommal – a (főként) nyugalomba vonult püspökök, korábbi egyházi vezetők találkozójára, melynek színhelye ezúttal a reformáció bölcsője, Németország volt. A célkitűzések között szerepelt Eisleben és Wittenberg történelmi értékeinek felfedezése, a lutheri reformáció történelmi vonulatának mélyebb megismerése, illetőleg a német történelmi egyházak mai életkérdéseinek felvázolása.
Jó volt átélni, miként adóznak Luther és Melanchthon síremléke előtt tisztelettel, imádsággal és az Erős vár kezdetű himnuszunk közös eléneklésével római katolikus, ortodox, anglikán, uniált és metodista püspökök szerte a nagyvilágból – 17 ország 37 főpapjaként. Wittenberg városi templomában (Stadtkirche) mindnyájan úrvacsorával egybekötött evangélikus istentiszteleten vettünk részt. Az úrvacsorai eucharisztikus közösségbe bekapcsolódni nem tudó testvéreink áldást kértek a szolgálatot végző püspököktől, de ilyen formában örömmel vállalták az oltár előtti közösséget.
Közös témánk – Én veletek vagyok mindennap – elkísért bennünket az előadásokon és spirituális alkalmakon mindvégig. Mód volt arra, hogy minden részt vevő püspök elmondja saját hitbeli tapasztalatát, miként élte meg Jézus jelenlétét életében és szolgálata során. A testvéri konzultációnknak ez a módszere sokkal közelebb hozta a jelen lévő egyházi vezetőket, mint egy-egy dogmatikai kérdésről való beszélgetés.
Napjainkban éppen az egyház apostoli jellegéről folyik a párbeszéd. A kávészünetekben azonban a közeledés jegyében érdekes vélemények cseréltek gazdát egy-egy hittételről.
Nincs messze az az idő, amikor sokkal erőteljesebben szólhatunk hitünk egységéről, a közös Úrhoz tartozás öröméről, s nem külsődleges szempontok alapján méregetjük egymás egyházát. Nincs messze az az idő, amikor rádöbbenünk, hogy csak együttes szavunk jut el a világ vezetőihez; hogy a teremtett világra jobban vigyázzanak, igazságosabban osszák el a közös javakat és az emberi életet mindennél nagyobb értéknek tekintsék.
Míg tavaly az ortodox egyházakkal ismerkedhettek a résztvevők, ez évben a reformáció egyházainak létjogosultságáról volt szó. Luther földjén természetes volt Christian Krausénak, a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) korábbi elnökének részletes beszámolója a világ evangélikusságának életéről és a reformátor hitbeli felismeréseinek továbbadásáról. Ugyanakkor mély benyomást tettek ránk kolostorokban végzett szolgálatuk révén az egykori Német Demokratikus Köztársaság területén szórványban élő római katolikus közösségek, illetőleg a Fokoláre mozgalom új kezdeményezései is, amelyek elcsendesedésre, konferenciákra hívogatják a résztvevőket.
Jövőre az anglikán egyház látja vendégül a püspökök ökumenikus közösségét, és mutatja be szolgálatát, illetve az egyház Urától irányított ökumené világszerte igényelt eseményei iránti nyitottságát.
D. Szebik Imre