A hét témája
Nagytarcsán is szobrot állítottak a tisztelendőnek
Az ezeréves fennállását ünneplő Pest megye egyik településén szoborállítással emlékeztek a száz évvel ezelőtt született Sztehlo Gáborra. A Nagytarcsán is hosszú éveken át szolgált evangélikus lelkész által 1938-ban alapított népfőiskola egykori épülete ma falumúzeumnak ad otthont. Ennek udvarán leplezték le szeptember 27-én délelőtt Vörös Ákos nyárfából faragott, életnagyságú Sztehlo-szobrát.
„…a szeretet halkan lép, …és áthatja az egész életet” – olvasható a szobor talapzatán az idézet Sztehlo Gábortól. A lelkész 1932. évi lelkésszé szentelését követően – Budavár és Hatvan után – harmadik szolgálati helyeként 1935-ben, a gyülekezet önállóvá válása évében került Nagytarcsára. Az itt eltöltött hét év magánéletében is fontos időszak volt, hiszen ez idő alatt nősült meg, és született meg két gyermeke.
A népfőiskola szervezését Finnországban látott minta alapján 1937-ben kezdte meg. A három épületből álló és Tessedik Sámuelről elnevezett oktatási intézmény alapkőletétele a következő esztendő október 23-án volt. Az alföldi típusú parasztházakat Stühmer Frigyes csokoládégyáros négyezer pengős adományából építették. Az öt hónapos, bentlakásos képzést nyújtó népfőiskola 1944-ig működött.
A ma már önkormányzati tulajdonban lévő, 1960 óta falumúzeumként működő főépület udvarán méltó helyre került a Falvak Kultúrájáért Alapítvány támogatásával elkészült faszobor, amelyet Győri Péter polgármester és Baranka György evangélikus lelkész mellett Nick Ferenc, az alapítvány kuratóriumi elnöke és a Kultúra Lovagrendjének alapító lovagja leplezett le.
Boda Zsuzsa