A vasárnap igéje
AZ EGYHÁZI ESZTENDŐ UTOLSÓ ELŐTTI VASÁRNAPJÁT MEGELŐZŐ VASÁRNAP – LK 12,54–59
Milyen idő lesz ma?
Mondják, hogy a régi május elsejei felvonulásokra a meteorológiai jelentés mindig jó időt ígért, hogy ezzel is növelje a felvonulók számát. Azonban a feljegyzések ezt a feltevést 1972 után nem mindig támasztják alá. Az előrejelzések akkor már nem voltak mindig optimisták. Az igaz, hogy rossz idő esetén a vezetők közül legkivált Marosán György sosem mulasztott el triumfálni: „lám, mégis mennyien eljöttek”, a prognózissal szemben jobb idő esetében pedig egyenesen ezt mondta (ujjával az égre bökve): „lám, ott is bennünket támogatnak”.
Az utolsó ítélettel való bánás egyháziasságunk és személyes életünk erős fegyvere. Vannak, akik azt mondják, itt van már az ajtóban. Vannak, akik azt mondják: nézd az eget, egy felhő sem látszik, itt bizony nem lesz ítéletidő.
A vészmadarak és az idők jeleire nem gondolók mindig is jól megfértek egymás mellett, egymás ellen. Talán azért, mert ezek mind mi magunk vagyunk: olykor ettől rettegünk, olykor attól. Jézus nem közöttük, közöttünk szeretne igazságot tenni. Nem azt mondja: nektek van igazatok, hiszen már „az ajtó előtt állok, és zörgetek”, de azt sem mondja: nektek van igazatok, mert „az Isten országa nem úgy jön el, hogy az ember jelekből következtethetne rá. Azt sem mondhatják: Íme, itt, vagy íme, ott van! – Mert az Isten országa közöttetek van!” Hanem azt mondja: itt van ez a kor, amelyben éltek. A föld és az ég jelenségeit felismeritek, e mostani időt miért nem tudjátok felismerni?
Kitüntettek egy tízéves új-zélandi iskoláslányt, Abby Wutzlert, aki Szamoa szigetén észrevette, hogy cunami közeledik, figyelmeztette a turistákat, és ezzel több ember életét megmentette. A 2009. szeptember 29-i katasztrófában több mint száznyolcvan ember halt meg Szamoán és környékén.
A lány, aki szüleivel és bátyjával nyaralt a szamoai Lalomanu városában, észrevette, hogy az óceán vize a cunami érkezése előtt elkezdett visszahúzódni, és azonnal rájött, milyen katasztrófa közelít. Abby elkezdett rohanni a strandon, figyelmeztette az ott lévőket a cunamiveszélyre, többek életét mentve meg ezzel.
Abby az iskolában tanulta meg, milyen jelei vannak egy közeledő cunaminak.
Nagyon vonzó a történelmünkben megjelent Jézust megtartani a történetiség síkján. Így ugyanis a kérdések éle elvész. Ha ott lettem volna, én így vagy úgy cselekedtem volna. Általában „úgy”, ami a jót jelenti. A történeti Jézus nem csupán meghalt – körülötte az emberek így vagy úgy cselekedtek –, hanem fel is támadt. A történet lezárult. Az ott levőket lehet kitüntetni vagy büntetni, de számunkra megmarad a könnyed latolgatás lehetősége, hiszen döntéseinknek nincs komoly következményük.
Jézus ügye azonban nem zárult le. A „mostani idő” – a kairosz – most van. A visszahúzódó tenger cunamit sejtet. Nem a távolba helyezett jövő a tét, a mostani idő a folyamat része. Nem kell kiteljesedésre várni, most van az idők teljessége. A bíró elé menés az elítéltetés folyamatának a része. Abból lehet menekülni, Isten elől nem.
Hankiss Elemér szerint a reggeli szertartások életünk biztonságérzetét növelik. Olyan kapaszkodók, amelyekkel magunk számára bizonyítjuk, hogy a dolgok rendben mennek, hogy helyünk van a világban, hogy nem kell tartanunk semmitől. Ennek kritikus pontja az időjárás-jelentés.
A reggeli kávéval, az újság elolvasásával, magunk rendbehozatalával mintegy felépítjük barátságos környezetünket, de az időjárás kiszámíthatatlan. Ez mindent elronthat. Ezért időjárásbiztos környezetet próbálunk kialakítani. Időjárásbiztos garázsunkban beülünk az időjárásbiztos autónkba, amellyel az utakon – melyekről letakarították a havat és a jeget – eljutunk időjárásbiztos hivatalunkba. Közben a rádióból félóránként megszólal az időjárás-jelentés. Ha magát a folyamatot kézben tartjuk, nem érhet minket meglepetés.
Mit jelent ez: a mostani idő? Biztos vagyok benne, hogy itt nem olyan jeleket kell vizsgálnunk, amelyek a mi korunkban az utolsó időkről beszélnek. Háborúk, gazdasági összeomlás, természeti katasztrófák mindig is voltak, és lesznek is még. Ezek természetesen figyelmeztető jelei mulandóságunknak. Az, amiről Jézus beszél, nem a jövő, hanem a jelen. Vizsgáljátok meg ezt az időt, amelyben vagytok, a lehetőséget, amely számotokra ma nyílik ki. Nem veszitek észre, mi történik veletek?
Semmi különös – mondjuk. A kérdésre: „Hogy vagy?”, a kötelező válasz: „Köszönöm, jól.” Minden a maga megszokott útján halad. Kapaszkodom a biztos pontokba. Kimagyarázom a rendkívülieket, az aggasztókat, a nyomasztókat. „Az nem lehet…” – kezdem a mondataimat, és ha mégis megtörténik az elképzelhetetlen, megpróbálok arra felépíteni valami lehetségeset.
Ebben a rettegő kapaszkodásban, ahogy a kiszámíthatatlant uralni próbálom, Krisztus keresztje nem jelent tényezőt. Az ismert szerelmi vallomás formulája itt is beválik. „Úgy imádlak, mindent megtennék érted, lehozom neked a csillagokat is mind, és szombaton átmegyek hozzád, ha nem esik az eső.” Könnyebb lenne elhelyezni őt valahová a távolba vagy a magasba, ahogy a bábeli toronyépítők tették.
De Krisztus keresztje végtelenné teszi a kiszámíthatatlant. Feldúlja biztos pontokra támasztott életemet. Isten szeretete nem engedi, hogy másba kapaszkodjam. Eljön majd, mint valami veszély, amely most még távol van? Gondoljunk rá egy évben egyszer, de nem kell komolyan venni? Visszaűzhetem a múltba, a történetiségbe? Jézus szava egyiket sem engedi meg. Nem azt mondja csupán: figyeljetek, és vegyétek észre, ha majd elérkezik, mint valami vihar, amelynek előjeleit ismerni lehet, hanem arról az időről beszél, amely itt van. Már és még. Krisztus az idő. Milyen idő van? Krisztus az idő.
Koczor Tamás