e-világ
Testük idegen földben nyugszik
Bad Deutsch-Altenburg kicsiny burgenlandi település a Duna-parton, nem messze az osztrák–szlovák–magyar hármas határtól. Hegytetőn álló templomát első királyunk, Szent István alapította 1028-ban.
A templomkertben lévő temetőben van egy szimbolikus sír, mellette egy kopjafa. A sírt az 1956-os menekültek által alapított Bécsi Magyar Egyesület tagjai hozták létre, azokra a magyarokra emlékezve, akik az országhatárokon kívül hunytak el, és testük nem pihenhet az anyaföldben. Évekkel később az egyesület megszűnt, és a sír elhagyatottá, gondozatlanná vált. Hogy nem lett az enyészeté, az a helyi polgármesternek köszönhető, aki vállalta a sír gondozását.
Öt évvel ezelőtt aztán a Bécsben élő magyarok egyik fóruma, az Európa Klub vette gondozásába a sírt. Azóta minden évben, november első hétvégéjén ökumenikus istentiszteletet tartanak az idegenben elhunyt magyarok emlékére. Ezeken a megemlékezéseken részt vesznek az Ausztria, Szlovákia és Magyarország határközeli területein élő magyarok is.
Az elmúlt hét szombatján buszokkal és személyautókkal Pozsonyból, Bécsből, Mosonmagyaróvárról és Sopronból is érkeztek, hogy megemlékezzenek az elhunytakról. A résztvevőket dr. Smuk András, az Európa Klub titkára és Josef Gittel helyi polgármester köszöntötte; az utóbbi büszkeségének adott hangot, amiért István király által alapított temploma van községének. Ígéretet tett arra, hogy a következő évi megemlékezésre az osztrák település saját költségén felújítja és még szebbé teszi a sírt és környezetét.
A templomban tartott ökumenikus istentiszteleten Kiss Miklós esperes, mosonmagyaróvári lelkész hirdette Isten igéjét Zsid 13,14 alapján. Imádsággal szolgált Karvanszky Mónika bécsi református lelkésznő és Herdics György apát, dunaszerdahelyi plébános. A peredi női énekkar szolgálata, illetve Aba-Nagy Zsuzsanna (Bécs) hárfa-, Fodor Gábor (Sopron) fuvola- és Csipkó László (Bécs) orgonajátéka tette még meghittebbé az emlékezést.
Az istentisztelet után a megemlékezés a sírnál, illetve a kopjafánál folytatódott. Dr. Nagy István, Mosonmagyaróvár alpolgármestere beszédet mondott, a bécsi magyar iskola diákjai pedig kulturális műsort adtak. A koszorúk és mécsesek elhelyezése után a Szózat eléneklésével fejeződött be a kegyeletes megemlékezés.
Az emlékező gyülekezet ezután a Bad Deutsch-Altenburg-i katolikus egyházközség plébániájára vonult, ahol szeretetvendégséggel zárult az alkalom.
K. M.