A hét témája
Északi fórum
Az Északi Egyházkerület – hasonlóan a nyugatihoz és a délihez – mindenki számára nyitott kerületi közgyűlésre hívta össze az északi országrész evangélikusait november 13-ára, péntekre a budahegyvidéki templomba. Sok szavazati joggal rendelkező közgyűlési tag jelezte távolmaradását az együttlétről, melyen a megjelentek – a széles körű tájékoztatás mellett – hozzászólási lehetőséget is kaptak.
Bence Imre esperes kezdőáhítatát követően dr. Fabiny Tamás püspök mondta el jelentését, melyben az elmúlt fél év főbb történéseit, örömeit és bánatait vette számba. Legrészletesebben a külügyi kapcsolatok és események témakörét fejtette ki, felhívva minden jelenlévő figyelmét a meglévő barátságok, testvérkapcsolatok megbecsülésére és a nyitásra való készség megtartására.
A jó egyházi rend, a fegyelem, az alkalmak és rendezvények összehangolása, a konstruktív együttműködés, a tiszta, biblikus tanítás követése határozott követelményként fogalmazódott meg a püspök szavaiban, és konkrét példákon keresztül is megjelent a beszámolóban. Jelentését Fabiny Tamás – a nemzetközi helyzetre reagálva – a következő állásfoglalással zárta: „Azt pedig szeretném a leghatározottabban leszögezni, hogy teológiai és gyakorlati szempontból egyaránt elképzelhetetlennek tartom azonos nemű párok házasságának vagy élettársi kapcsolatának egyházi megáldását, illetve homoszexuálisok ordinálását. Mindez nem jelenti azt, hogy ne kellene lelkigondozói tapintattal segítenünk a bármilyen »másságban« élőket, ám a biblikus tanításban ezen a téren sem tehetünk engedményeket.” Örvendetes módon a püspök ezen kijelentését több hozzászóló is támogatta, és további állásfoglalások megfogalmazására buzdították az egyházi vezetőket.
Benczúr László felügyelő beszámolójában kitért az északi kerületet – és közvetve minden gyülekezeti tagot – érintő gazdasági kérdésekre. A 2009/2010-es évben hetvenkilenc gyülekezet kap lelkészi illetménypótlékot, kistelepülési és működési támogatást mintegy negyvenmillió forint összegben. Az összeg az országos irodába befolyt állami támogatásokból származik. Az elhangzó számok részleteibe Krámer György püspökhelyettes, esperes adott betekintést: a kerületben a legtöbbet a Nógrádi, a legkevesebbet a Hajdú-Szabolcsi Egyházmegye kapja. Ez a sorrend a megyékben lévő gyülekezetek – illetve lelkészek – számával magyarázható.
A megszokott napirendi pontok között a legjelentősebb tervek és változások is terítékre kerültek: a digitális munkanapló, a tokaji ingatlan – lassan lezáródó – kárpótlási folyamata, illetve a hatvani egyházközség átkerülése a Borsod-Hevesi Egyházmegyéből az Észak-Pest megyeibe. Az érintett gyülekezetek számára ezek egzisztenciális változások, és remélhetjük, hogy a hitélet és közösségformálódás tekintetében előrelépést hoznak.
A közgyűlés rendben zajlott le; egyedüli bánatunk az lehet, hogy a gyülekezeti tagok és a tisztségviselők, presbiterek részéről is nagyon alacsony volt a részvétel. Magyarázhatjuk ezt a jelenséget érdektelenséggel vagy az alkalom nem megfelelő meghirdetésével, mindenesetre valamely módon több energiát kell fektetnünk abba, hogy az egyház tagjai nagyobb létszámban jelenjenek meg közgyűléseinken. A feladatok, terhek és örömök úgy szolgálhatják legjobban egyházunk növekedését, ha mindenki részt vállal belőlük. Ennek viszont feltétele az együtt gondolkodás, mely a közös alapon nyugszik: Jézus Krisztuson.
Horváth-Hegyi Áron