Kultúrkörök
Fasori záróakkord
A fasori evangélikus gimnázium újraindulásának huszadik évfordulója alkalmából rendezett események méltó záróakkordja volt a november 28-i ünnepi hangverseny. Zenei pályára lépett öregdiákok, zeneművész szülők, mai tanulók, volt és jelenlegi tanárok álltak a pódiumra az iskola dísztermében, hogy együtt énekeljenek-zenéljenek Isten dicsőségére. A műsorban Bach-, Kodály-, Hubay- és Dohnányi-művek hangzottak el; Bach 137. kantátája öregdiákok és mai tanulók összefogásával csendült föl – előadói tavaly március óta készültek erre…
Dr. Roncz Béla megbízott igazgató köszöntő szavai után D. dr. Harmati Béla nyugalmazott püspök, egykori fasori diák ünnepi beszéde nyitotta meg az estet. Mire is jutottunk az elmúlt két évtized alatt? Mi az egyházi iskolák jelentősége és feladata ma? – tette fel a kérdést.
A püspök a második világháború utáni államosításokkal kapcsolatban az egyházi iskolákról kibontakozó és máig élő viták kérdései közül többet érintve három téma (misztérium, kommunió, tradíció) köré rendezte gondolatait. Kiemelte: a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium egyházunk többi iskolájával együtt tudatosan kapcsolódik a lutheri reformáció programjához, templomaink mellé iskolákat építettünk, vallásos, istenes nevelést-oktatást kívánunk folytatni Jézus Krisztus missziói parancsát követve. „Meggyőződésem, hogy mai magyar társadalmunknak, sőt Európának és az egész világnak is olyan nevelésre van szüksége, amely a »szakma« mellé a jézusi erkölcsöt is felvállalja!” – mondta a püspök, és hangsúlyozta: hitünk, a vallás nem magánügy, hanem közügy.
De vajon meglátszik-e a Fasorban és más egyházi iskolákban végzett több ezernyi diák hatása a magyar társadalmon? Nem költői ez a kérdés akkor, amikor az ENSZ világprogramja az emberiség etikai állapotát jelöli meg a világ legfőbb gondjaként. Végezetül a püspök a helyesen alkalmazott tradíció élvezetes irodalmi példájaként említette: az evangélikus gimnáziumok ifjúsági irodalmi-kulturális önképző egyesületeit még Szabó Magda író is elismeréssel említette egykor.
Írta és összeállította: Kőháti Dóra