Kultúrkörök
Luther és Bach nyomában járt a pécsi evangélikus kórus
Immár másodszor látogatott el a pécsi gyülekezeti kórus a bautzeni testvérgyülekezethez ez év októberében. A kapcsolat 2006-ban kezdődött. A német kórus 2007-ben vendégeskedett Pécsett, s barátaink már ekkor jelezték, hogy várnak vissza minket Bautzenbe. Anyagi és egyéb gondok miatt eddig nem kerülhetett sor erre az útra. Az Országos Egyházzenei Bizottság pályázatán elnyert összeg nagy segítséget jelentett ahhoz, hogy végre valóra válhasson régi álmunk: a bautzeni barátok mellett a reformáció bölcsőjének számító Wittenberg s a lipcsei Tamás-templom felkeresése is.
Bautzen, az ezeréves német város Oberlausitz kulturális központja. A város egyik jelképe a Szent Péter-székesegyház, melyet a 16. század vége óta együtt használnak a katolikusok és az evangélikusok. Ebben a templomban adtunk önálló koncertet a szokásos szombat esti „Domvesper” keretében. Karnagyunk, Lovász Péterné Balázs Magdolna szívós, kitartó munkával, Isten iránti elkötelezettséggel készítette fel az együttest erre a hangversenyre, melyen J. S. Bach, H. Schütz, J. Haydn, F. Mendelssohn és Kodály Zoltán műveiből énekeltünk. Az estet színesítette Lovász Tamás gordonka- és Juhász Gábor gitárjátéka.
Vendéglátóink ez alkalommal Görlitzbe szerveztek kirándulást számunkra. Ez a – Bautzenhez hasonlóan német–szorb lakosú – hangulatos város, mely a Neisse folyó partján, Zgorzelec lengyel várossal átellenben fekszik, a legkülönbözőbb építészeti stílusjegyeket hordozza. Számos templomtornya, bástyája révén joggal nevezik a tornyok városának. A városháza déli szárnyán 1488 óta Mátyás király címere látható, mivel ekkoriban Szilézia és Szászország keleti fele Magyarországhoz tartozott. A legnagyobb élmény mégis a Szent Péter és Pál-székesegyház úgynevezett naporgonájának megtekintése volt. Ennek az 1703-ban E. Casparini olasz mester által épített, külső megjelenésében is káprázatos hangszernek a különleges hangzásvilágát a helybeli kántor egy kis rögtönzött koncerttel mutatta be.
Következő úti célunk Wittenberg volt. Nagy várakozással érkeztünk Luther városába. A volt NDK területén fekvő város régi pompájában tündököl, szinte árad belőle a történelem. A kommunizmus idejében a díszes párkányokra, kapuk feletti díszekre vakolatot vittek fel, így takarták el a polgári világ szimbólumait. Mára ezek a takarások eltűntek, a házak helyreállítva, régi szépségükben figyelmeztetnek a múlt értékeinek megőrzésére.
Luther Márton 1508-ban járt először a városban, 1512-ben itt doktorált teológiából. 1517. október 31-én a vártemplom kapujára tűzte ki kilencvenöt tételét, mellyel kezdetét vette a reformáció. Megilletődve álltunk a kapu előtt, tudva, milyen nagy egyháztörténeti, politikai, művészettörténeti hatása volt e tettnek. A vasárnap délelőtti istentiszteleten meghatottan, imádkozó lélekkel zengtük a dalt Isten dicsőségére.
Délután folytattuk a város nevezetességeinek felfedezését: Lucas Cranach, Bugenhagen, Melanchthon házát, majd a Luther egykori otthonában berendezett múzeumot tekintettük meg. Lelkészünk, Varsányi Ferenc értő magyarázattal segítette feldolgozni a látottakat. Este szállásunk Luther-termében összegyűltünk, hogy még többet hallhassunk a nagy reformátorról. Lelkészünk nem titkolta, hogy az utunk során idézett nagy történelmi személyiségeknek is voltak hibáik, küzdöttek, elkeseredtek, alkalmanként önmagukkal hadakoztak, de hitüket sohasem adták fel. Rövid áhítatunk végén körbeálltunk, egymás kezét fogva imádkoztunk, énekeltünk. Azt hiszem, mindannyiunkat átjárta a hely szelleme. Felejthetetlen élmény volt.
Utazásunkat Lipcse felkeresése koronázta. Nem titkoltuk, hogy a város sok szép látnivalója mellett számunkra a legfontosabb az volt, hogy J. S. Bach emlékének adózzunk. A Tamás-templom karnagyának zenetörténeti jelentőségét Győrffy István élményszerű, lenyűgöző előadásából hallhattuk, majd Varsányi Ferenc áldásos szavai után az oltár lépcsőjén állva, Bach sírja előtt énekeltünk néhány korált. Hangszeres szólistáink is játszottak egy-egy Bach-művet. Felemelő érzés volt az „ötödik evangélista” sírjánál énekelni.
Este a Szent Miklós-templomban a nyolcvanas évek óta rendszeres „Friedensgebet”-en (békeimán) énekeltük H. Schütz művét (Verleih uns Frieden – Adj nekünk békét) a hívek könyörgő imádsága után. A rendezők meleg szavakkal köszönték meg, hogy közreműködésünkkel gazdagítottuk az est programját.
Utunk záróaktusaként az oltár előtt énekelve, gyertyát gyújtva emlékeztünk meg a közelmúltban elhunyt kedves kórustagtársainkról. Talán még soha nem szólalt meg a kórus ajkán ilyen ihletetten Kodály Esti dala.
Az öt nap nagyon hamar elrepült. Lelkiekben és zenei élményekben gazdagodva tértünk haza.
T. Merácz Ágnes kórustag